Hlavní navigace

Investice do farmacie a biotechnologií se budou vyplácet

Sektorem, který se dostává objektivně do popředí zájmu investorských úmyslů a pravděpodobně bude jedním z tahounů v nadcházejících deseti let na akciových trzích, je bezesporu zdravotnictví a jednotlivé sektory navazující na zdravotní péči.

Sdílet

Ve spojení s novými technologiemi, které se budou napojovat na nové léčebné postupy, lze spatřovat velmi perspektivní a progresivní segment trhu s poměrně solidním vlivem na investorské představy.

Náklady na zdravotní péči podle současných analýz stoupnou z 1,7 triliónů USD, vykázaných v roce 2003, na 3,7 triliónů USD do roku 2013.

Pokud je možno zmínit některé konkrétní firmy patřící do tohoto ranku, tak na trhu je v současnosti zajímavá společnost Amgen (AMGN), které stoupl prodej produktů dvojnásobně a to na současných 7,8 mld USD. Další atraktivní firmou je společnost Genentech (DNA), jež má každoročně EPS minimálně na úrovni 20%. Vzhledem k velkému fundamentu trhu tedy spatřujeme ve farmacii a biotechnologiích skutečný potenciál nadcházejících let.

K jednotlivým sektorovým indexům odvozeným od odvětví zdravotnictví:

DJ US Health Care Index – od poloviny roku 2003 je tento index v růstovém trendu s výrazným posílením zahájeným listopadem roku 2004, kdy se jeho hodnota pohybovala okolo 265 bodů. Aktuální hodnota je kolem 320 bodů.

DJ US Pharmaceuticals & Biotechnology Index – podobně můžeme charakterizovat i tento index nesoucí charakteristické známky růstu z výchozího minima 260 bodů na současných 290 bodů.

DJ US Pharmaceuticals Index – u tohoto indexu nacházíme situaci naprosto odlišnou. Svého maxima dosáhl na přelomu roku 2000, kdy prorazil hranici 405 bodů. Od poloviny 2.Q roku 2000 pozorujeme postupný pokles o téměř 40% na hranici 240 bodů. I přestože je dnes na hladině 255 bodů, můžeme očekávat další korekci.

DJ US Biotechnology Index – index biotechnologie je ve vzestupném trendu od poloviny roku 2003 s výrazným nástupem zahájeným koncem 1.Q. roku 2005 na současných 465 bodů.

Konkrétní lékařskou disciplínou, kde dochází k velice výrazným nárůstům a novým aplikacím, je buněčná terapie. Je to jedna z mnoha dalších vysoce prosperujících a expandujících součástí zdravotnického průmyslu. Nejvýznamnější choroby nervového systému, kardiovaskulární potíže, a různé druhy rakoviny možná čekají na další výsledky výzkumů právě z této oblasti.

Předpokládaná hodnota trhu je v současné době asi 26,6 mld USD, přičemž do roku 2010 by se měla více než zdvojnásobit a v roce 2015 by měla dosahovat hodnoty 96,3 mld USD. Největší podíl na trhu bude mít jednoznačně výzkum chorob spojených s centrálním nervovým systémem, rakoviny a diabetes mellitus. Zejména v posledních několika letech můžeme vidět výrazný nárůst společností podílejících se na výzkumu buněčné terapie. Identifikováno bylo více než 500 společností, z nichž má přibližně 190 své produkty již ve druhé fázi testování.

Jen hodnota celosvětového průmyslu zabývajícího se rakovinou je asi 7,5 mld USD, v roce 2015 se očekává růst až na 18,4 mld USD s dalším více než 100% nárůstem do roku 2015.

Také trh zabývající se DNA/RNA výzkumem vytvoří do roku zisk 2010 1,2 mld USD a to především díky ophtalmologickému výzkumu a také opět onkologii. Zde by měla především být na trhu vidět a přispět americká společnost Pfizer (PFE).

Za zmínku určitě stojí i trh s nanotechnolo­giemi, kde se největší nárůst očekává mezi roky 2010 a 2015. Tento trh je závislý na do určité míry výsledcích ostatních tržních segmentů.

Samozřejmě nelze pominout ani zvěrolékařskou zdravotní péči, která možná není tolik v popředí zájmu, ale její progrese do dalších let je nepřehlédnutelná. V roce 2004 měla podíl na trhu 4,1 mld USD, v letošním roce se předpokládá nárůst na 5,1 mld USD a do roku 2010 se hodnota trhu odhaduje na 12,5 mld USD. V současné době se animální biotechnologií zaobírá přibližně 90 významných společností.

V současných dnech se na trhu a v segmentu zdravotnictví objevily některé další zajímavé zprávy:

Firmy Pfizer (PFE), Sanofi-Aventis (SNY) and Nektar Therapeutics (NKTR) oznámili, že FDA (Federal Drug Administration) doporučila ke schválení tolik očekávaný práškový inzulin. Pfizer Inc. také vydal zprávu, že očekává v nejbližších dnech dokončení akvizice v hodnotě 1,9 mld USD společnosti Vicuron Pharmaceuticals Inc. (MICU).

Dále firma Progenics Pharmaceuticals, Inc. (PGNX) oznámil pozitivní výsledky 1. fáze testování léku PRO 140 proti viru HIV. PRO 140 je protilátka, která se naváže na CCR5 receptory v buněčném imunitním systému a vytvoří jakýsi ochranný štít proti infekci virem HIV a tím inhibuje vstup viru do zdravého imunitního sytému.

Afin Brokers, a.s.
Mgr. Jan Moulis, Ing. J. Stoulil

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).