Hlavní navigace

Internetový prodej kamenné obchody nevytlačí

[Tisková zpráva] V anketě uspořádané v rámci ocenění GE Money Bank Obchodník roku 2011 mnoho obchodníků uvedlo, že internetovou verzi svých kamenných prodejen neprovozuje a často se k tomu zatím ani nechystá.

Sdílet

Ne všechno zboží je totiž vhodné k prodeji na internetu. Naopak u zboží, jako je například elektronika, se obchodníci bez internetového prodeje již téměř neobejdou.

„Nemyslím si, že internetový prodej v budoucnu vytlačí klasické kamenné prodejny. Přítomnost na internetu je pro obchodníky otázkou obchodní příležitosti, dalším prodejním kanálem. Trendem je tedy spíše větší sblížení a propojení obou těchto způsobů prodeje. Je však jasné, že k tomu nedojde u všech typů produktů stejně rychle,“ říká Zdeněk Skála, ředitel výzkumu nákupního chování INCOMA GfK, která pro ocenění GE Money Bank Obchodník roku 2011 provádí výzkum veřejného mínění.

K velkému nárůstu internetového prodeje došlo například tradičně před Vánocemi. Jde zřejmě o jeden ze způsobů, jak lidé v době krize šetří, protože ceny na internetu bývají obecně nižší. Lze však předpokládat, že postupem času budou na stále větší důležitosti získávat i další výhody internetových nákupů jakými jsou pohodlnost či možnost okamžitého porovnání zboží, a to jak z hlediska ceny, tak z hlediska jeho parametrů.

Nejvhodnější k internetovému prodeji je zboží s malou frekvencí nákupu a vysokým stupněm standardizace, takže zákazník jej nemusí nijak fyzicky zkoušet a ověřovat, zda mu vyhovuje. Přesto je jedním z obchodníků, kteří v těchto dnech spustili pro své zákazníky nový e-shop také módní dům Blažek: „Začátkem února jsme spustili nový e-shop, na kterém již mohou zákazníci nakupovat novou kolekci pro jaro/léto 2012. Věříme, že tak bude nakupování pro zákazníky příjemnější a pohodlnější,“ říká Klára Smetáková, marketingová manažerka Blažek Praha.

„Přestože zdaleka ne všichni čeští obchodníci provozují vlastní e-shop, alespoň internetový katalog v rámci svého webu považuje naprostá většina obchodníků za stejnou samozřejmost jako je například potřeba neustálé práce se zákazníkem,“ uzavírá Josef Jehlík, manažer pro rozvoj obchodu GE Money Bank.

GE Money Bank Obchodník roku

Ocenění GE Money Bank Obchodník roku je barometrem kvality českého maloobchodu, který si během osmi let své existence získal respekt mezi obchodníky, zástupci médií a především samotnými spotřebiteli, kterým pomáhá snáze se orientovat v široké nabídce maloobchodu. Nad oceněním převzal záštitu premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu MUDr. Martin Kuba.

Až do 29. února 2012 probíhá SMS a internetové hlasování na stránkách www.obchodnik-roku.cz, z jehož výsledků vzejde držitel titulu GE Money Bank Obchodník roku 2011 – Cena veřejnosti. Po celou dobu hlasování budou na webových stránkách ocenění k dispozici průběžné výsledky. Seznam cen, které na účastníky hlasování čekají v jednotlivých týdnech, je k dispozici rovněž na www.obchodnik-roku.cz.

Vítězové oborových kategorií, Ceny veřejnosti a držitel titulu GE Money Bank Obchodník roku 2011 budou zveřejněni během slavnostního večera na přelomu března a dubna 2012.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).