„Toto rozhodnutí zhoršuje obecně nejen postavení věřitelů, ale zrcadlově též dlužníků v celé České republice,“ prohlásil výkonný ředitel České bankovní asociace Josef Tauber. „Jestliže totiž hrozí, že věřitelé přijdou o svoji jistotu hlasování ve věřitelském výboru, musí se dívat na každý obchodní případ mnohem konzervativněji než dosud. To znamená, že úplně u všech úvěrů automaticky vzrostlo riziko a tím se zhoršilo hodnocení dlužníka,“ vysvětlil.
Nový insolvenční zákon, který měl pomoci v boji s ekonomickou recesí, se tak může zcela obrátit v neprospěch všech podnikajících subjektů v České republice. Toto riziko se může začít naplňovat ihned, neboť peněžní ústavy musí potenciální problémy brát v úvahu již nyní.
V pondělí 26. dubna 2010 rozhodl Krajský soud v Brně o tom, že banka v pozici největšího věřitele (více než 80 procent všech přihlášených pohledávek) společnosti Oděvní podnik, a.s. není oprávněn hlasovat na schůzi věřitelů, jelikož v důsledku údajného ovládání dlužníka s ním tvoří koncern. Ze stejného důvodu nepotvrdil členy věřitelského výboru, zvolené hlasy této banky. Toto ovládání dovodil s faktu, že banka měla jisté pravomoci vstupovat do rozhodování ve firmě, a to např. ve vztahu k majetku, který sloužil jako zástava.
„Věřitel je určitými pravomocemi vůči dlužníkovi nadán téměř vždy, je pochopitelné že například dlužník nemůže nakládat se zástavami a je vůbec omezen v prodeji majetku. Jinak by mohl svým jednáním pohledávku snadno znehodnotit,“ uvedl Josef Tauber.
„Verdikt soudu tak představuje významný signál, že by napříště mohlo být postavení věřitelů vůči dlužníkovi chápáno zcela jinak. Pozice věřitele by byla výrazně oslabena, což jde zcela proti duchu nového insolvenčního zákona, platného teprve něco přes dva roky. Jde o tak významný signál, banky jej musí analyzovat a výsledky této analýzy už nyní aplikovat ve svých rozhodnutích, politikách a procesech. Banky totiž musí brát vždy v úvahu všechna potenciální rizika, a proto pracovat i se stanoviskem vyplývajícím z verdiktu, který ještě není pravomocný,“ vysvětlil.
Je proto možné, že české i zahraniční banky budou muset být na zdejším trhu ještě opatrnější než dosud a dostupnost úvěrů pro firmy se opět o něco zhorší. Právě to je v době ekonomické recese navýsost nežádoucí, banky však nemohou riskovat neodpovědné nakládání s prostředky svých vkladatelů.
Navíc je pravděpodobné, že ČR ztratí konkurenceschopnost vůči zemím západního světa, protože zdejší prostředí bude odrazovat zahraničí banky a investory. Jejich riziko, že přijdou o investice do projektů, u nichž se následně projeví problémy, totiž bude mimořádně vysoké. Nastane-li něco takového, obnovení důvěry bude trvat velice dlouho.