Hlavní navigace

ING Investment Management: navzdory současné volatilitě na akciových trzích mají akcie v roce 2008 dvoutřetinovou šanci na růst

ING Investment Management, investiční divize finanční skupiny ING, očekává, že i přes současné turbulence na finančních trzích by rok 2008 mohl být pro investice pozitivní. Šance na posílení akciových trhů během příštího roku je podle našeho odhadu na úrovni 65%. Obzvlášť vyhlídky rozvíjejících se trhů a Japonska jsou velmi příznivé.

Sdílet

S ohledem na vývoj úrokových sazeb ING Investment Management upozorňuje, že centrální banky budou v roce 2008 čelit těžkému rozhodování: zda dát přednost podpoře ekonomickému růstu před bojem s inflací. A je možné, že se při svém rozhodování nevyhnou chybám.

Zpětný pohled na rok 2007

Rok 2007 (do půlky listopadu) byl pro akcie spíše zklamáním. Klíčovými faktory, které ovlivňovaly akciové trhy, byl růst cen ropy, posilování eura, stoupající inflace a klesající růst korporátních zisků. Nejdůležitější roli samozřejmě sehrála americká krize na trhu hypoték, zvyšující pravděpodobnost propadu ekonomiky Spojených států amerických do recese. Na druhou stranu zdravé firemní účetnictví a rozumné ocenění akcií poskytovalo akciovému trhu podporu.

Výhled na rok 2008

Americká ekonomika se dnes nachází ve zlomovém bodě, který s sebou přináší značnou nejistotu. ING Investment Management očekává pokračující, i když slabý ekonomický růst. Americká centrální banka bude čelit důležitému rozhodnutí: volbě mezi podporou ekonomického růstu a bojem s inflací. Zároveň není vyloučeno, že se při svém rozhodování nezmýlí.

Ekonomický růst v Eurozóně by se měl v roce 2008 pohybovat na úrovni 2%. Očekáváme mírné zpomalení hospodářského růstu v Asii, který přesto zůstane i v budoucnosti na silné úrovni. Zdá se, že ekonomický růst v Eurozóně i Asii zůstává i nadále poměrně nezávislý na vývoji ve Spojených státech a že postupné srovnávání globální nerovnováhy (která započalo v letech 2006 a 2007) bude pokračovat.

Ziskové marže společností se až dosud pohybovaly na rekordních úrovních. Nárůst mezd je mírný, ale stoupají náklady na pracovní sílu především s ohledem na klesající růst produktivity. Pokud v USA nastane očekávaný scénář „soft landing“ (tj. pouze mírného zpomalení tempa růstu ekonomiky), trend růstu ziskovosti společností bude v nejlepším případě jen mírně pozitivní, okolo 5%. Za těchto podmínek porostou výrazněji ceny akcií pouze za předpokladu, že se změní poměr cena/ziskovost na akci (P/E ratio). Současný výhled však nenapovídá, že by takový scénář byl v příštím roce příliš pravděpodobný. Ve skutečnosti se mohou opakovaně vynořovat obavy z pomalého ekonomického růstu, ziskových marží a/nebo inflace. I s tímto ohledem by akcie měly zůstat atraktivnější než dluhopisy, v neposlední řadě díky očekávanému neutrálnímu vývoji úrokových sazeb.

Očekávání ING Investment Management je tedy takové, že akcie mají 65% šanci na posílení v roce 2008. Mezi nejslibnější investiční příležitosti by měly patřit rozvíjející se trhy a Japonsko.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).