Hlavní navigace

INFORMACE Z ÚNOROVÉHO ZASEDÁNÍ BURZOVNÍ KOMORY

Na svém únorovém zasedání burzovní komora projednala zprávu o výsledcích obchodování za leden 2005, vzala na vědomí rezignaci člena burzovní komory, zvolila dva místopředsedy burzovní komory, projednala předběžné výsledky hospodaření burzy za rok 2004, schválila změny v Burzovních pravidlech v části týkající se obchodování ve SPAD a jmenovala nové členy burzovních výborů na další funkční období.

Sdílet

1)

Výsledky obchodování za leden 2005

Rekordní lednový objem obchodů na trhu akcií a podílových listů ve výši 65,1 mld. Kč poprvé v historii pražské burzy překonal šedesátimiliardovou hranici a o 21,4 % překonal dosud nejvyšší měsíční objem z listopadu 2004. Ve srovnání se prosincovým objemem se zvýšil o 40,9 %, meziročně pak o výrazných 117,5 %. I průměrný denní objem obchodů na trhu akcií dosáhl v lednu rekordní hodnoty 3,1 mld. Kč a překonal dosud nejvyšší průměrný denní objem z listopadu 2004 o 21,4 %. Již šestý měsíc v řadě pokračoval růst hodnot průřezových burzovních indexů. Index PX 50 meziměsíčně přidal 6,2 %, index PX-D 3,8 % a index PX-GLOB 4,8 %. Dne 28. ledna dosáhl index PX 50 nové rekordní závěrečné hodnoty 1 102,2 bodu. Lednový objem obchodů s dluhopisy ve výši 47,7 mld. Kč zaznamenal meziměsíční 7,4% nárůst, v meziročním srovnání došlo k poklesu o 27,4 %.

2)

Rezignace člena burzovní komory

Burzovní komora vzala na vědomí rezignaci pana Mgr. Michaela Jasanského na funkci místopředsedy burzovní komory a na jeho členství v burzovní komoře k 16. únoru 2005.

3)

Volba dvou místopředsedů burzovní komory

Členové burzovní komory zvolili Ing. Daniela Helera a Ing. Jana Klenora místopředsedy burzovní komory s účinností od 21. února 2005.

4)

Předběžné výsledky hospodaření burzy za rok 2004

Výsledkem hospodaření burzy v roce 2004 je zisk, jehož předběžná hodnota před zdaněním dosáhla 42,1 mil. Kč. Na pozitivním hospodářském výsledku se podílel především vyšší objem tržeb i přes snížení poplatků za obchodování v posledním čtvrtletí 2004 o 80 %. Předběžný konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním dosáhl hodnoty 62,6 mil. Kč.

5)

Pravidla obchodování ve SPAD

Burzovní komora schválila s účinností od 1. března 2005 změny v Burzovních pravidlech v části Pravidla obchodování ve SPAD.

6)

Jmenování členů burzovních výborů

Vzhledem ke končícím mandátům některých stávajících členů jmenovala burzovní komora nové členy burzovního výboru pro burzovní obchody a burzovního výboru pro kotaci. V burzovním výboru pro burzovní obchody byli na další tříleté období do února 2008 potvrzeni dva stávající členové, kterým končí mandát: Ing. Radim Dalík (Komerční banka, a.s.) Ing. Oldřich Pavlovský (Patria Finance, a.s.)

Burzovní komora vzala na vědomí rezignaci Ing. Pavla Makovce a Ing. Milana Šarmana na jejich členství v burzovním výboru pro kotaci. Na další tříleté období do února 2008 byl v burzovním výboru pro kotaci potvrzen Ing. Petr Skotnica (Komerční banka, a.s.) a novými členy výboru byli jmenováni: Tomáš Klápště (Patria Finance, a.s.) Ing. Jan Chmelík (WOOD and Company Financial Services, a.s.)

Ing. Vladimír Ezr
Burza cenných papírů Praha, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).