Hlavní navigace

HVB Bank: David Grund novým předsedou představenstva

Sdílet

* David Grund převezme funkci předsedy představenstva
* Předběžný hospodářský výsledek za rok 2002: 1 932 mil. Kč
* Jasná strategie expanze pro příští roky
* Odstartována nová kampaň pro hypoteční úvěry

Ve vedení HVB Bank dojde od 1. února 2003 ke změně: David Grund, dosavadní místopředseda představenstva HVB Bank, převezme funkci předsedy představenstva. Vedle své funkce v bance je Grund členem presidia České bankovní asociace.

Dosavadní předseda představenstva Karel Kratina odchází k 31. lednu 2003 z HVB Bank. Ve skupině zastával od roku 1996 funkce v představenstvu. Pod jeho vedením byla úspěšně realizována integrace Bank Austria Creditanstalt a HypoVereinsbank v České republice a vybudována pozice banky zvláště v segmentu obchodů s firemní klientelou. Důvodem jeho odchodu je odlišný názor na budoucí strategii banky.

Věslav Michalik, který je v současné době předsedou představenstva CA IB Financial Advisors a členem představenstva CA IB Securities v České republice, bude v představenstvu HVB Bank odpovídat za divizi firemní klientely. CA IB Securities a CA IB Financial Advisors budou těsněji spolupracovat s HVB Bank: v průběhu 1. pololetí 2003 bude obchod s cennými papíry CA IB integrován do HVB Bank. Poradenská činnost zůstane i nadále v CA IB Financial Advisors. CA IB Financial Advisors v Praze je jednou z nejúspěšnějších společností sítě CA IB. Věslav Michalik pracuje ve skupině od r. 1997. Kromě své funkce v bance je Michalik předsedou dozorčí rady Burzy cenných papírů v Praze.

Hartmut Hagemann, který v představenstvu v současné době odpovídá za divizi privátní a podnikatelské klientely, odstupuje k 31. lednu 2003 na vlastní žádost ze své funkce v představenstvu a přejde na novou pozici mimo skupinu HVB Group. Agendu Hartmuta Hagemanna převezmou ostatní členové představenstva. Hagemann zahájil v minulém roce expanzní strategii banky v segmentu privátní klientely. V tomto kursu bude HVB Bank i nadále pokračovat. Vlastník, kterým je Bank Austria Creditanstalt se sídlem ve Vídni, vybavil HVB Bank dostatečným kapitálem, aby mohla pokračovat v expanzi, a očekává její výrazný růst.

Vedle Davida Grunda a Věslava Michalika budou v představenstvu HVB Bank Petr Brávek se zodpovědností za odbory Finance, IT, Bankovní provoz a Udo Szekulics se zodpovědností za řízení rizik.

Solidní hospodářský výsledek za rok 2002
HVB Bank Czech Republic a.s. dosáhla v obchodním roce 2002 solidních výsledků. Předběžný neauditovaný zisk před zdaněním za rok 2002 činil podle mezinárodních účetních standardů (IAS) zhruba 1 932 mil. Kč a překonal tak o 5% výsledek 1 840 mil. Kč z předchozího roku. Tohoto pozitivního výsledku bylo dosaženo v nepříznivém prostředí klesajících úrokových sazeb na českém trhu a celkového oslabení konjunktury v zemích EU.

Úvěrové portfolio banky je nadále stabilní a dobře rozložené. V souladu se svými striktními zásadami řízení úvěrových rizik zvýšila HVB Bank objem opravných položek na případné ztráty z úvěrů o 12,1% na 2 139 mil. Kč. Čisté výnosy z poplatků a provizí dosáhly 1 692 mil. Kč a překročily tak o 12,2% hodnoty předchozího roku (1 508 mil. Kč). Díky striktnímu řízení nákladů byly všeobecné provozní náklady sníženy o 17,2% na 2 263 mil. Kč.

Podle českých účetních standardů (CAS) dosáhl předběžný neauditovaný zisk před zdaněním HVB Bank za rok 2002 hodnoty 2 506 mil. Kč a překonal tak o 54,5% výsledek předcházejícího roku ve výši 1 622 mil. Kč.

HVB Bank sleduje kurs expanze
Také na rok 2003 si HVB Bank stanovila ambiciózní cíle. Do konce roku 2003 chce získat 30 000 nových klientů a tím zvýšit počet svých klientů na 110 000. Úspěšný start měly kroky podniknuté k rozšíření obchodu s privátními klienty. Už dnes má HVB Bank dobrou pozici v retailovém obchodě a svým klientům nabízí komplexní služby v oblasti peněžních investic (depozita, investiční fondy, cenné papíry, stavební spoření, pojištění) a financování (hypoteční financování, kreditní karty a jiné typy financování privátních klientů).

Vlastním korunovým dluhopisem (Zero Bond) HVB Bank nedávno uvedla na trh nový produkt v oblasti peněžních investic. V retailovém obchodě tak ve velmi krátké době umístila 1,2 miliard korun. Další inovační produkty z této oblasti, jako jsou např. fondy peněžního trhu a fondy s garantovaným výnosem, budou uvedeny na trh ještě v první polovině roku 2003.

V segmentu kreditních karet je HVB Bank v České republice vedoucí bankou na trhu, kde její podíl převyšuje 40 %. Banka má v současné době 40 000 vydaných kreditních karet a v roce 2003 se tento počet má zvýšit o 25 000 nových karet.

Hypoteční financování: Start nové kampaně na Majordomus
V hypotečním financování je HVB Bank na českém trhu zastoupena úspěšným produktem Majordomus. 20. ledna 2003 odstartovala kampaň s mottem „Zapomeňte na poplatky“. V rámci kampaně se zájemcům o hypoteční úvěry předkládá tato nabídka:
* zpracování hypotečního úvěru bez poplatku (platí pro hypoteční úvěry nad 800 tis. Kč do 18.04.2003)
* odhad ceny nemovitosti zdarma
* financování až do 100 % odhadní ceny nemovitosti
* mobilní hypoteční poradce
* rozhodnutí o úvěru do 10 pracovních dní

Na rok 2003 má HVB Bank v plánu více než zdvojnásobit objem nových úvěrů v této oblasti.

HVB Bank je dceřinou společností rakouské Bank Austria Creditanstalt (BA-CA), která je v rámci skupiny HVB Group odpovědná za trhy v střední a východní Evropě. BA-CA provozuje vedoucí bankovní síť ve střední a východní Evropě s 900 pobočkami v 15 zemích, 21 400 zaměstnanci a 3,5 miliony klientů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).