Hlavní navigace

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma rezignuje k 30.6.2010

[Tisková zpráva] Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma dnes oznámil, že se k 30.6.2010 vzdává svého mandátu. Rezignační dopis předal prezidentu Václavu Klausovi v úterý 13.4.2010 odpoledne.

Sdílet

Guvernér Zdeněk Tůma dnes vystoupí na tiskové konferenci, která se uskuteční v 15 hod. v budově ČNB v Malém kongresovém sále (vchod Senovážné nám. č. 30, bývalá Plodinová burza).

Prohlášení guvernéra Zdeňka Tůmy:

„Můj druhý šestiletý mandát končil 12. února 2011. V tento den skončí mandát většiny členů bankovní rady, kromě guvernéra jde o viceguvernéra a další dva členy bankovní rady. Je celkem přirozené, že narůstá tendence hodnotit kroky a vyjádření členů bankovní rady z pohledu této změny. I na základě podobné zkušenosti před šesti lety si uvědomuji, že pro Českou národní banku bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší. Kromě toho považuji za rozumné, aby mandát guvernéra byl i do budoucna časově oddělen od ostatních členů bankovní rady. Pro mě osobně to také znamená, že mohu o několik měsíců dříve začít přemýšlet o svém dalším profesionálním působení. Ze všech výše uvedených důvodů, a i s ohledem na to, že v současné době Česká národní banka nečelí žádné kritické situaci, jsem se rozhodl rezignovat k 30.6.2010.“
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).