Hlavní navigace

Glenmark uzavřel smlouvu o akvizici Medicamenta a.s

Bombaj / Praha, 28. března 2007: Indická farmaceutická společnost Glenmark Pharmaceuticals Ltd. uzavřela prostřednictvím své švýcarské dceřiné společnosti smlouvu o koupi většinového podílu (>90%) na společnosti Medicamenta a.s [Medicamenta]. Úspěšný indický výrobce tak získal strategickou základnu pro svou evropskou expanzi. Prodávajícími byla skupina akcionářů, které zastupovala advokátní kancelář Doleček-Kahounová-Sedláčková.

Sdílet

Výše ceny za akvizici firmy Medicamenta, která podniká v oblasti výroby, prodeje a marketingu léčiv v České republice a na Slovensku, nebyla zveřejněna. Akvizice pro Glenmark představuje strategickou možnost podílet se na rozvoji dvou z nejprogresiv­nějších a nejatraktivnějších evropských trhů.

Na farmaceutickém trhu v České republice a na Slovensku dominují značkové generické léky a Glenmark očekává, že se Medicamenta stane základnou pro obchod s vlastními značkovými produkty v evropském rámci. Glenmark bude zároveň dbát na vývoj a rozmach současného portfolia firmy Medicamenta ve sféře farmaceutických produktů. Hlavní produkt firmy Medicamenta – Ataralgin – je v České republice a na Slovensku běžně užívaným lékem při bolestech hlavy, nachlazení a bolestech. Firma dále vyrábí například Superpyrin, Medipyrin a celou řadu topických přípravků.

Glenmark plánuje zisky společnosti Medicamenta pro kalendářní rok 2007 ve výši 7.7 milionu USD. Společnost Medicamenta zaměstnává 60 osob a na trh dodává 29 léků v pevném a polopevném skupenství. Tyto produkty vyrábí ve vlastní továrně o rozloze přes 13,000 čtverečních metrů ve Vysokém Mýtu. Glenmark hodlá využít této produkční kapacity Medicamenty k podpoře vlastních operací a za tím účelem je pro své evropské transakce připraven poskytnout nezbytné dodatečné výrobní prostředky, obalovou techniku, kontrolu výstupní jakosti a skladování.

Glenn Saldanha, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Glenmark, poznamenal: „Koupě společnosti Medicamenta pro naši firmu v rámci Evropy představuje mezní okamžik. Je součástí naší dlouhodobé strategie prezentovat nás jako značkového výrobce nabízejícího moderní léky.“

Guy Clark, prezident firmy Glenmark Europe, k tomu dodal: „Toto je první z mnoha kroků, které bude firma Glenmark muset učinit na své cestě k vybudování pevné pozice na značkovém trhu jedné z významných evropských zemí. Zároveň jsme z geografického hlediska získali ústřední základnu k podpoře našich dalších evropských aktivit.“

Paul Wohanka, jeden z hlavních prodávajících podílu na společnosti Medicamenta, poznamenal, že „Glenmark pro firmu Medicamenta představuje dokonalého strategického partnera a byl vždy naším favoritem. Glenmark se v posledních letech výrazně rozrostl a osobně doufám, že všem ve firmě Medicamenta přinese podobný úspěch. Jeho budoucnost je velmi slibná a Medicamenta může z plánů Glenmarku na rozvoj v Evropě jen profitovat.“

Továrnu na výrobu tuhých léčiv firmy Glenmark v Goa a její API v indickém městě Ankelsvar v nedávné době navštívila kontrolní komise britské agentury MHRA (agentura zaměřená na kontrolu léčiv a zdravotnických produktů; Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency). Podle prohlášení zástupců firmy Glenmark by měly oba podniky v blízké budoucnosti získat oficiální povolení k provozu na základě regulí cGMP (současné vhodné výrobní metody; Current Good Manufacturing Practices). Tato povolení dále podpoří aktivity firmy v Evropě i její naděje na to, že získá regulatorní souhlas k vlastní produkci a ke komerčním závazkům vůči dalším evropským generickým společnostem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).