Hlavní navigace

GE IMAGINATION BREAKTHROUGHS

Systém GE IGCC na čištění uhlí

Sdílet

Jedna z největších novinek GE Energy se zaměřuje na vyspělou technologii IGGC (Integrated Gasification Combined Cycle neboli kombinovaný cyklus integrovaného zplynění). Díky tomu, že společnost GE zakoupila zplyňovací technologii od firmy ChevronTexaco, že disponuje dominantním postavením na trhu s plynovými turbínami pro IGCC a že v nedávné době uzavřela spojenectví s Bechtel Power Corportation, má všechny předpoklady pro to, aby svým klientům nabídla komplexní řešení pro projekty IGCC.

IGCC systém vyvinutý firmou GE Energy přeměňuje uhlí na syntetický plyn podobný zemnímu plynu. Ke konverzi dochází na bázi oxidačního procesu. Syntetický plyn je pak spalován v kombinovaném cyklickém sytému plynové turbíny. Výhodou používání uhlí jakožto zdroje paliva jsou jeho zásoby – při současném tempu spotřeby jsou na světě zásoby na zhruba 192 let, zatímco u zemního plynu se jejich výše odhaduje na pouhých 67 let* – a též poměrně nízká cena, zhruba 70 % ceny zemního plynu. Proces “čištění uhlí”, který GE Energy vyvinula, umožňuje výrobcům využít výhod, které nabízí uhlí, ale zároveň v porovnání s tradičními uhelnými elektrárnami výrazně snížit emise SOx, NOx, rtuti a sazí.

Řešení IGCC bylo použito i v České republice, a to v tepelné elektrárně Vřesová, kterou provozuje společnost Sokolovská Uhelná a.s. http://www.suas.cz

* Zdroj: Statický přehled světové energie BP červen 2004, Údaje vycházejí ze současné úrovně produkce a současných ekonomických metod využití.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).