Hlavní navigace

FINEP: V oblasti residenčního bydlení došlo na trhu v posledních dvou letech k výrazné stabilizaci

Zvýšený tlak developerů a klientů na kvalitu stavebních prací a nadstandardního vybavení bytů vedly v posledních 2 letech k výrazné kultivaci prostředí residenčního bydlení. Z tohoto vývoje profitovali především klienti - celý proces nákupu nemovitostí se pro ně stal velmi přehledný, jednoduchý a zcela standardizovaný. Vyplývá to z analýz a průzkumů společnosti FINEP, jedné z největších developerských firem v České republice.

Sdílet

„Na trhu se vyprofilovaly kvalitní developerské společnosti, které disponují silným tržním podílem a které mají nastavenou bezproblémovou spolupráci s roky ověřenými generálními dodavateli a financujícími bankami, a to včetně poskytování hypotečních úvěrů koncovým klientům,“ uvedl Jiří Pecháček, generální ředitel společnosti FINEP.

Stavební dělníci odcházejí na východ

Zejména loňský rok byl charakterizován absolutním nedostatkem stavebních dělníků, kteří ve velkém opouštěli Českou republiku směrem na východ, a to díky pokračujícímu stavebnímu boomu ve východní Evropě, ale také v jižní a jihovýchodní Asii. Tento jev společně s nedostatkem stavebních materiálů vedl často ke zpoždění dodávek staveb generálních dodavatelů, a dále pak k sankčním pokutám klientům hrazených samotnými developery.

Poptávku ovlivňovala DPH a EU

Nejasnosti okolo DPH vedly ke zvýšenému zájmu klientů, kteří se snažili urychlit svá rozhodnutí při koupi nemovitosti. Současně mnoho tuzemských zákazníků více než kdy předtím pojalo nákup nemovitosti jako výhodnou investici. Jedním z hlavních důvodů tohoto chování bylo rekordní meziroční zhodnocení nemovitostí v Praze, které se dle nezávislých analýz pohybovalo mezi 10 – 15%.

Výrazný vliv na poptávku a prodej bytů měl v uplynulých letech vstup České republiky do EU. Díky tomu se proces nákupu nemovitostí podstatně zjednodušil pro zahraniční klienty, kteří kupovali nemovitosti především v Praze, Brně, ale také v Českém Krumlově a Karlových Varech. V případě projektů společnosti FINEP pocházeli zahraniční klienti nejčastěji z Anglie, Španělska a Ruska.

Největší hity stále menší byty

Největší „hitovku“ uplynulých let tvořily a stále tvoří byty 2+kk o rozloze 40–60 m2, které jsou ideální jak z hlediska účelu startovacího bydlení, tak zároveň také patří k nejžádanějším v případě poptávky nájemního bydlení. Stále ale také roste zájem o větší byty, konkrétně 3+kk a větší o rozloze 70–100 m2. Jednu z hlavních kupních sil tvoří silné ročníky narozené kolem roku 1975, které nyní dosahují dostatečných příjmů k pořízení bytu. Právě tito lidé v současné době zakládají rodiny. Na poptávku má vliv rovněž současný baby boom, který je typickým pro období příznivých ekonomických podmínek.

Klienti

Uplynulé 2 roky byly charakterizovány výraznou změnou skladby klientů, která se v porovnání s předchozími lety podstatně rozšířila, a to jak z pohledu příjmových skupin, tak i z pohledu věku klientů a národností. Tento fakt byl dán stále se zlepšující ekonomickou situací obyvatel hlavního města, dostupnými hypotékami, ale také efektivním zhodnocení peněž vložených do nemovitostí. Se vstupem do EU se nákup nemovitostí výrazně zjednodušil také pro zahraniční zájemce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).