Hlavní navigace

Finanční asociace spouští vzdělávací web

Klíčové finanční asociace českého trhu spustily nekomerční a ryze vzdělávací webové stránky www.financnivzdelavani.cz. Jejich vznik iniciovala Česká bankovní asociace v rámci Expertní skupiny pro finanční sektor, společné platformy pro spotřebitelské otázky na finančním trhu, sdružující Ministerstvo financí, Českou národní banku, profesní a spotřebitelské asociace.

Sdílet

„Tato vzdělávací stránka určená široké veřejnosti má populární charakter. Je skromným, ale potřebným příspěvkem spotřebitelům, kteří mají zájem se informovat o finančních pojmech a produktech. Právě vzdělání klientů spolu s fungujícím tržním prostředím představuje totiž nejvyšší záruku ochrany spotřebitelů,“ prohlásil prezident České bankovní asociace Jiří Kunert.

„Systém finanční gramotnosti a jeho vybudování na základních a středních školách je jedním z cílů Ministerstva financí,“ připomněl náměstek ministra financí Milan Šimáček, který v této souvislosti ocenil komplementaritu s projektem finančních asociací.

Stránky jsou primárně rozděleny na dva pilíře: První, tzv. produktový zahrnuje popis všech volně dostupných produktů určených fyzickým osobám. Jednotlivé sekce naplnily texty příslušné asociace, které také zodpovídají za obsah. Druhý, tzv. účelový pilíř nabízí popis životních etap a situací, v nichž lidé řeší různé potřeby spojené s financemi.

Spotřebitelé naleznou na stránkách popisy jednotlivých období života, životní etapy se specifickými potřebami a návody, jak mají přistupovat k jejich řešení. Jde např. o finance mladých rodin s dětmi, anebo vytváření úspor na penzi. Lze najít návody, jak posuzovat svojí finanční pozici, anebo např. jak si stanovit potřebný objem úspor na důchodový věk. Životní situace pojednávají o zcela konkrétních potřebách (např. financování vzdělávání, pojištění majetku apod.) a co všechno je třeba brát při jejich řešení v potaz.

Webová stránka je do konce letošního roku v rámci společného projektu administrativně spravována ČBA, následně bude její správa přecházet na další asociace. Na základě vyhodnocení účinnosti může obsah webu doznat po několika měsících provozu změn.

„Podpora finančního vzdělávání patří k dlouhodobým cílům celého finančního trhu. Svědčí o tom široké spektrum partnerů tohoto webu,“ zdůraznil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Na projektu se podílely a podílejí tyto subjekty:

  • Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS)
  • Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFIZ)
  • Asociace penzijních fondů ČR (APF ČR)
  • Asociace pro kapitálový trh (AKAT)
  • Česká asociace pojišťoven (ČAP)
  • Česká bankovní asociace (ČBA)
  • Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA)
  • Česká národní banka (ČNB)
  • Ministerstvo financí ČR
  • Sdružení pro bankovní karty (SBK)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).