Hlavní navigace

Existence firem malých a středních dopravců ohrožena vlivem rostoucích cen ropy

Praha, 16. srpna 2006 – Kontinuálně rostoucí ceny ropy a s tím související růst cen pohonných hmot způsobují největší starosti malým a středním dopravcům. Silná konkurence na trhu dopravních firem jim nedovoluje zahrnout zvýšené náklady způsobené zvyšováním cen pohonných hmot do svých sazeb za dopravní služby. Hospodářské výsledky těchto firem se tak zhoršují a jejich existence začíná být ohrožena, varují zástupci Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA.

Sdílet

Drobných podnikatelů v dopravě, kteří jsou odkázání na příležitostné zakázky, je v České republice podle odhadů ČESMAD BOHEMIA kolem 80 %. Tito podnikatelé, na rozdíl od velkých přepravních firem, o úpravě cen v souvislosti se změnou nákladů na pohonné hmoty vyjednávat nemohou. Musí se spokojit s cenou, kterou diktuje trh. „Dopravci by měli standardně dosahovat zisku, který by jim zajišťoval obnovu vozového parku a pokryl potřebné investice,“ vysvětluje tiskový mluvčí Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA Martin Felix. „Máme informace o tom, že zájem o zajišťování přepravy stále roste, proto by dopravci měli této situace využít a se svými zákazníky začít vyjednávání o zvýšení cen,“ doporučuje dopravcům Felix.

Cena pohonných hmot tvoří u dopravních firem až třetinu všech nákladů na podnikání. V situaci, kdy cena nafty neustále roste, dochází k dramatickému zvýšení provozních nákladů. To dokládá i další nárůst nákladového indexu Sdružení ČESMAD BOHEMIA. „Růst cen nafty vyhnal index ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu čtvrtletí tohoto roku o 2,3 % výše. Tomuto nárůstu již nedokázal zabránit ani sílící kurz koruny či nízké úrokové sazby,“ komentuje situaci Felix.

Zvýšení zaznamenaly i další indexy sledované pravidelně Sdružením ČESMAD BOHEMIA. Ve 2. čtvrtletí vzrostly například o 4,2 % také náklady na řidiče. Meziroční nárůst nákladového indexu vůči druhému čtvrtletí roku 2005 se ustálil na 2,9 % a bazický index proti roku 2001 vykazuje nárůst dokonce o 16,3 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).