Hlavní navigace

Evropské zdravotní systémy se budou muset v příštím desetiletí změnit

IHS: Jestliže chceme budovat lepší zdravotní systém, musíme zapojit pacienta

Sdílet

(Praha 1. října 2005) – Dnes v Praze skončila významná mezinárodní zdravotnická konference International Health Summit 2005. Zástupci zdravotních pojišťoven, pacientských organizací, lékaři a ekonomové z 18 zemí světa se shodli na nutnosti zásadních změn ve fungování evropských zdravotních systémů.

Konference, která se konala pod záštitou velvyslance USA v České republice Williama Cabannise a primátora Pavla Béma, vytvořila platformu pro diskuzi špičkových expertů v oblasti reformy zdravotnictví. Přestože účastníci konference zastupovali odlišné zdravotní systémy, během třídenní diskuze dospěli ke konsensu, že více než hodnotit současný stav zdravotních systémů v západní Evropě, je důležité sledovat trendy a připravit se na očekávaný vývoj. Všechny evropské zdravotnické systémy se budou muset vyrovnat se stárnutím populace, příchodem nových medicínských postupů a se zvyšujícím se očekáváním obyvatelstva. Delegáti IHS se shodli na faktu, že především z těchto důvodů se evropské zdravotní systémy budou muset v příštím desetiletí změnit.

Protože konference navštívila Českou republiku v době, kdy zde probíhá intenzivní diskuze o novém charakteru zdravotní péče, předmětem pozornosti zahraničních expertů byla i koncepce Reforma zdravotnictví pro ČR v Evropě 21.století. Tu na konferenci prezentovali zástupci občanského sdružení Health Reform.cz v čele se stínovým ministrem zdravotnictví, senátorem MUDr. Tomášem Julínkem. Podle zahraničních expertů je koncepce reformy českého zdravotnictví připravena v souladu s trendy v ostatních evropských zemí.

Delegáty summitu zaujal způsob financování za částečné pomoci osobních účtů. Potvrdil to Hermann von Gersdorff, manažer oddělení sociální ochrany Světové banky: „Česká koncepce nabízí intenzivní a přitom solidární zapojení pacienta do financování. To přináší zvýšení možnosti výběru pacienta ale také zvýšení jeho odpovědnosti za čerpání zdravotní péče.“

S větším zapojením pacienta do systému v českém návrhu souhlasila i Molly Mettler, místopředsedkyně americké neziskové organizace Healthwise, která uvedla: „Spotřebitelé jsou největší nevyužitý zdroj ve zdravotní péči. Jestliže chceme budovat lepší zdravotní systém, musíme nejdříve vytvořit z pacienta lepšího spotřebitele.“

Kromě analýzy zdravotních systémů zúčastněných zemí se delegáti summitu zabývali dalšími klíčovými tématy, souvisejícími s očekávanými změnami zdravotnických systémů. Důraz byl kladen především na integrované komunikační systémy pro zajištění maximální informovanosti pacienta. Podle závěru konference IHS je včasná a intenzivní komunikace rozhodujícím nástrojem při minimalizování obav pacientů z nastávajících nutných změn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).