Hlavní navigace

Evropa je hlavním cílem evropských rizikových investorů

Evropští rizikoví investoři se při zvažování svých budoucích investičních příležitostí nevydávají příliš daleko od domova. Podle globálního průzkumu rizikového kapitálu prováděného v roce 2007 pod záštitou společnosti Deloitte a Evropské asociace rizikového kapitálu má zájem realizovat investice ve střední a východní Evropě 23 procent investorů.

Sdílet

Studie porovnávala záměry investorů z Evropy, Asie, a Severní Ameriky. Z průzkumu vyplynulo, že 51 procent evropských investorů v oblasti rizikového kapitálu ve svých strategiích jasně preferuje určitou fyzickou blízkost společnostem ve svém portfoliu, aby mohli efektivněji spolupracovat s vedením. Studie ukazuje, že v první řadě se investoři zaměřují na střední a východní Evropu, pak region Rakousko, Německo, Lichtenšteinsko a Švýcarsko a nakonec na Spojené státy americké. Investoři tak totiž mohou lépe vyhodnotit místní kulturu, což značně přispívá k úspěšnosti investic.

„Evropští rizikoví investoři se soustřeďují převážně na lokální investice včetně těch, které potenciálně skýtají globální příležitosti. Stojí o lokální kontakt s vedením, neboť fyzická blízkost společností v portfoliu a znalost místní kultury maximalizuje úspěšnost investic,“ říká Garret Byrne, partner a vedoucí společnosti Deloitte ve střední Evropě odpovědný za oblast fúzí a akvizic.

Zmiňovaných 51 procent evropských rizikových investorů preferujících fyzickou blízkost společností má v zahraničí jednu či dvě investice, 24 procent investorů má v zahraničí tři až pět investic, 12 procent má šest až deset investic v zahraničí a deset procent investorů má ve svém portfoliu šestnáct či více zahraničních investic.

Podle studie 86 procent evropských respondentů uvedlo, že alespoň určitá významnější část činností společností v portfoliu – výroba, výzkum a vývoj, technika nebo back office – se nachází mimo zemi, kde společnosti sídlí a působí.

Primárním důvodem, proč se evropští rizikoví investoři snaží globálně expandovat, je využití kvalitnějších transakcí. Díky přístupu ke kvalitním podnikatelům a zahraničním trhům, jako je Čína a Indie (21 procent v obou zemích), se atraktivním cílem pro expanzi stávají i Spojené státy americké.

Průzkum rovněž poukazuje na to, že za jednu z největších výzev považují investoři v oblasti rizikového kapitálu ochranu duševního vlastnictví. Podle 59 procent evropských rizikových investorů představují zvýšené riziko právní normy a předpisy upravující ochranu duševního vlastnictví. Jedná se především o Čínu, na druhém místě je hned Indie, o níž obdobně smýšlí 16 procent respondentů.

Obecně z letošní studie vyplývá, že pro neevropské rizikové investory, kteří uvažují o Evropě jako o cíli svých investic, je to spíš otázka dobré kondice a nikoli konkrétního rizikovějšího problému.

Podle pana Helmusta Schühslera, předsedy Evropské asociace rizikového kapitálu, mají evropští rizikoví investoři všechny předpoklady k tomu, aby díky svým zkušenostem se zahraničními transakcemi realizovanými v rámci Evropy zvládli výzvy globalizace. Rizikoví investoři, znalí pestrosti podnikových kultur a jazyků v Evropě, jsou totiž nejlépe schopni tvořit týmy připravené efektivně reflektovat složitost světa kolem nás.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).