Hlavní navigace

Erste Bank přináší na trh index CEE. Regionální koncentrace poskytuje enormní šance

Erste Bank der österreichischen Sparkassen AG, která má s více než 12 miliony zákazníků rozhodnující tržní podíl v retailovém bankovnictví ve střední Evropě, zavádí od 27. září společně s Vídeňskou burzou tzv. „New Europe Blue Chip Index (NTX)“ zahrnující největší podniky středí a východní Evropy kótované na burze.

Sdílet

My jako Erste Bank chceme tímto indexem nejen zdůraznit význam tohoto trhu pro evropskou ekonomiku, ale navíc poskytnout národním a mezinárodním investorům možnost profitovat z hospodářského vývoje a investovat do budoucích šancí tohoto trhu, prohlásil Andreas Treichl, předseda představenstva Erste Bank.

NTX má tři podstatné výhody, které ho odlišují od srovnatelných indexů: soustředí se výhradně na konvergenční trhy ve střední Evropě, aniž by zahrnoval Rusko nebo Turecko. Pouhými 30 akciemi pokrývá celý region střední Evropy a zůstává přitom pro investory přehledný. Díky pravidelným úpravám index – na rozdíl od jiných certifikátů – neustále zobrazuje aktuální trh, což je pro investory v tak dynamickém regionu velmi důležité, řekl dále Treichl.

Posílení středoevropského kapitálového trhu je jedním z podstatných cílů Vídeňské burzy. Jsme toho názoru, že silná a rovnoprávná kooperace všech středoevropských burz podstatně ovlivní konkurenceschopnost celého regionu. Jsme přesvědčeni o tom, že NTX povede k vyšší likviditě na burzách ve střední a východní Evropě a zvýší pozornost mezinárodních institucionálních investorů. NTX nás tak o krok přiblíží k dosažení cíle stát se silným a atraktivním kapitálovým trhem ve střední Evropě, poznamenal Stefan Zapotocky, spolupředseda představenstva Vídeňské burzy.

“New Europe Blue Chip Index“ (NTX) v detailu

Index NTX vyvinula z pověření Erste Bank Vídeňská burza, která ho i počítá a zveřejňuje. Jako kritérium pro zahrnutí do indexu se používá burzovní kapitalizace obsažených podniků a akcie v majetku více akcionářů k datu 19. srpna 2005. Ze sestavy 30 akcií v NTX tak vyplývá následující rozdělení podle zemí a podle sektorů, přičemž jednotlivé země smí dosáhnout maximální hranice 40 %:

Index NTX: Rozdělení podle zemí
Rakousko 39,8%
Polsko 22,8%
Maďarsko 19,6%
Česká republika 11,9%
Rumunsko 3,4%
Slovinsko 1,4%
Chorvatsko 1,1%
Index NTX: Rozdělení podle sektorů
banky 35,1%
ropa & plyn 22,6%
telekomunikace 18,1%
dodávky energií 9,5%
kovy & doly 4,9%
farmacie 4,6%
stavební materiály 2,3%
online gaming 1,4%
doprava 0,8%
strojírenství 0,7%

Výběr zemí zahrnutých do indexu byl zaměřen na Rakousko, nové členské státy EU a kandidátské země na vstup do EU. Střední a východní Evropa nabízí trvalou perspektivu růstu při současně stabilních hospodářských rámcových podmínkách. Velký podíl Rakouska odráží skutečnost, že většině rakouských podniků byl velmi brzy zřejmý potenciál východoevropského regionu a realizují zde převážnou část svých výnosů.

Na rozdíl od většiny ostatních indexů pokrývajících tento region nevykazuje index NTX příměs např. tureckých nebo ruských titulů, nýbrž se soustředí jen na téma konvergence EU s jejími specifickými potenciály a riziky. Nejdůležitějšími sektory, které jsou zastoupené v indexu, jsou ropné společnosti, banky a společnosti poskytující telekomunikační služby. Nejsilněji – mezi šesti až osmi procenty – jsou zastoupeny OMV, maďarská banka OTP, Erste Bank, maďarská MOL, Telekom Polska a Telekom Austria a český dodavatel elektrické energie ČEZ.

Zpětná simulace vývoje indexu NTX ve srovnání s indexem Euro-Stoxx (za posledních 52 týdnů):

Subjekty, které tvoří „New Europe Blue Chip Index“ (NTX) vykázaly za období od 1. září 2004 do 1. září 2005 působivý nárůst o 76,4 %. Srovnatelný index Euro-Stoxx 50 dosáhl za stejné období nárůstu 19,4 %.

Kontakt v případě dotazů:
Erste Bank, vztahy s tiskem a veřejností Vídeňská burza, komunikace
1010 Wien, Graben 21 1014 Wien, Wallnerstrasse 8
Fax: 0043 (0) 50100–19849 Fax: 0043 1 531 65–171

Michael Mauritz, 0043 (0) 50 100–19603 Beatrix Exinger, 0043 1 531 65–153
e-mail: michael.mauritz@erstebank.at e-mail: beatrix.exinger@wienerborse.at

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).