Hlavní navigace

Elektronicky podaných dokumentů je už více než 5 milionů

61 % organizací, tj. 18 001, které zaměstnávají více než 25 zaměstnanců, už komunikuje s úřady elektronicky. Jsou registrované na elektronická podání formulářů České správy sociálního zabezpečení. Spolu s malými organizacemi do 25 zaměstnanců a osobami samostatně výdělečně činnými se ke 30. září 2005 k e – Podání ČSSZ zaregistrovalo celkem 35 370 subjektů.

Sdílet

e – Podání ČSSZ jsou možná dvěma způsoby – přes Portál veřejné správy či na médiích (disketách nebo CD). Jak říká ústřední ředitel ČSSZ Ing. Jiří Hoidekr: ČSSZ jednoznačně preferuje e – Podání přes Portál veřejné správy. Vnímám ho jako potřebné a nezbytné centrum pro elektronické transakce všech orgánů veřejného sektoru.

Portál veřejné správy se skládá ze dvou částí, informační a transakční, a právě transakční část je tím, co jej nejvíce odlišuje od ostatních, komerčních informačních webů. Provoz transakční části jsme zahájili společně s ČSSZ pilotním projektem hlášení malých organizací. Po roce už zaměstnavatelé přes Portál vyřizují dvě běžné agendy a k využívání transakční části Portálu se připojily další dvě organizace – Úřad vlády s Informačním systémem o státní službě a platech a Krajský úřad Středočeského kraje s Předložením odvolání Stavebního úřadu. Do konce roku pak bude možné přes Portál zasílat daňová přiznání, popisuje rozvoj transakční části Portálu ministryně informatiky Ing. Dana Bérová.

V současné mohou organizace ČSSZ elektronicky podávat dva druhy formulářů: evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) a přihlášky a odhlášky (P/O) k nemocenskému pojištění. Ke 30. 9. 2005 přijala ČSSZ celkem 2 392 022 ELDP. Ke stejnému datu ČSSZ elektronicky přišlo také 2 961 950 přihlášek a odhlášek k nemocenskému pojištění zaměstnanců. Většina e – Podání (jedno obsahuje zpravidla více dokumentů najednou) se uskutečnila přes Portál veřejné správy. Pokud by se 5 353 972 elektronicky podaných dokumentů podalo klasickým papírovým způsobem a dalo na sebe, vznikla by hromada papírů vyšší než Eiffelova věž (s anténou měří 324 m) a vážící více než 20 600 kg.

e – Podání přes Portál veřejné správy představí ČSSZ na veletrhu Invex, který se koná od 24. do 27. října 2005 v Brně. Detailně se bude moci veřejnost s e – Podáním ČSSZ seznámit jednak na stánku Ministerstva informatiky – pavilon B, stánek č. 44 A a rovněž prostřednictvím prezentace vrchního ředitele úseku informačních a komunikačních technologií ČSSZ Ing. Vladimíra Fanty, kterou přednese v pondělí 24. října 2005 od 14:50 do 15:10 v rámci bloku prezentací projektů Ministerstva informatiky v pavilonu A3, sále Morava.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).