Hlavní navigace

EBRD a Komerční banka podepsaly smlouvu o úvěru ve výši 10 milionů eur

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) poskytuje Komerční bance (KB) úvěr ve výši 10 mil. eur na podporu rozvoje malých a středních municipalit (MSM), jejich komunálních podniků a firem poskytujících komunální služby v ČR. Půjčka spadá do komunálního úvěrového rámce (Municipal Framework Facility) financovaného společně EBRD a Evropskou komisí (EK) a doplňuje ji finanční a technická podpora EK až do výše 1,9 mil. eur.

Sdílet

Tyto finanční prostředky pomohou KB poskytovat dlouhodobé financování menšího rozsahu pro obecní infrastrukturu, místní dopravu, vytápění, sociální bydlení, rekonstrukce, zdravotnictví, vzdělávání a rekreaci. EBRD se zaměřuje na rozvoj MSM, KB s 360 pobočkami a 35 obchodními centry pro středně velké podniky a municipality zaujímá ve financování MSM v ČR přední místo. Díky zkušenostem své mateřské společnosti, Société Générale, KB pomáhá malým a středním municipalitám řešit jejich investiční potřeby, jež se týkají zlepšování ekologických parametrů při plnění norem EU. Půjčka pomůže Komerční bance zvýšit dostupnost dlouhodobého financování pro municipality a více se zaměřit na spolupráci s věřiteli ve fázi přípravy projektů.

André Léger, výkonný ředitel pro marketing KB, uvedl, že úvěr je důležitým posílením banky při operacích spojených s půjčkami. Na základě tohoto financování KB v současné době připravuje novou úvěrovou nabídku, která by měla být představena během 2. pololetí roku 2006.

François Lecavalier, ředitel EBRD pro ČR, prohlásil, že poskytování podpory a dlouhodobé financování malých municipalit přispěje ke zlepšení kvality života občanů díky modernizaci obecní infrastruktury a energetického zefektivnění služeb. Dohoda s KB přispěje k dalšímu rozvoji a financování tohoto důležitého sektoru, dodal.

Půjčka se poskytuje v rámci komunálního úvěrového rámce (Municipal Finance Facility) EU a EBRD ve výši 175 mil. eur, který je společnou iniciativou EBRD a EK s cílem stimulovat úvěrování malých a středních municipalit komerčními bankami v nových členských zemích EU a v Bulharsku a Rumunsku. Cílem úvěrového rámce je řešit chronický nedostatek dlouhodobého financování dostupného malým městům a obcím. EK prostřednictvím programu PHARE poskytuje také prostředky finanční a technické spolupráce, jejichž cílem je pomáhat obcím s přípravou životaschopných projektů. Část prostředků využije KB na realizaci programu a jako příspěvek na školení personálu.

Vedoucí Delegace EK v ČR Kateřina Thompson řekla, že tento nový úvěr cílený na malé municipality je dokladem výrazné podpory tohoto sektoru ze strany EU. Ta bude pokračovat i nadále, aby přispívala k průběžnému rozvoji nových členských zemí.

Program PHARE je jedním z hlavních kanálů finanční a technické spolupráce EU s budoucími členskými státy unie. Předpokládá roční příděly ve výši 1,5 mld. eur pro oprávněné země do roku 2006. Další informace naleznete na adrese: http://europa.eu.int/…/enlargement.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).