Hlavní navigace

easyJet jde příkladem v ofsetovém programu CO2

Pasažéři easyJet mohou přispívat na projekty OSN

Sdílet

Společnost easyJet, přední nízkonákladové aerolinie v Evropě, nabídla počínaje dnešním dnem jako první evropská letecká společnost svým zákazníkům možnost jakési kompenzace emisí oxidu uhličitého produkovaných leteckou dopravou příspěvkem na nejdůležitější projekty Organizace spojených národů.

easyJet byl v Praze zvolen Nejšetrnějším leteckým dopravcem k životnímu prostředí pro rok 2006 a celkově provozuje jednu z nejmladších flotil sestávající ze 137 nejčistších a nejtišších letounů, jejichž průměrné stáří je pouhých 2,3 roku. Díky efektivnímu ekonomickému modelu (vyšší hustota sedadel, větší vytíženost letů) produkuje easyJet o 27 procent emisí na pasažéra méně než tradiční letecké společností provozující stejné letouny na podobných trasách.

I když Sternova zpráva potvrdila, že letecká doprava tvoří pouze 1,6 procenta světových emisí skleníkových plynů, easyJet si uvědomuje, že i letecké společnosti musí čelit výzvě, kterou představují globální klimatické změny. A právě ofsetové programy emisí jsou velkou příležitostí pro efektivní letecké přepravce jak dále pomáhat boji proti globálnímu oteplování.

easyJet přichází s transparentním a důvěryhodným plánem offsetů emisí oxidu uhličitého. V první fázi hodlá easyJet používat všech finančních prostředků od pasažérů k nákupu emisních kreditů vodní elektrárny Perlabi v Ekvádoru, jež prošla rozsáhlým ekologickým auditem a následně se jí dostalo certifikátu od OSN (UNFCCC). Rozsah ofsetového programu easyJet bude do budoucna rozšířen i na další projekty podporované OSN. Podobné plány, které usilují o redukci emisí oxidu uhličitého, jsou uznávány v rámci Mechanismů čistého rozvoje, který je součástí Kjótského protokolu.

Díky tomu, že kredity budou zakupovány výhradně a přímo u projektů podporovaných OSN, bude zajištěno, že offsety budou té nejvyšší kvality a že příspěvek pasažérů easyJet dosáhne přímo projekty, aniž by finančními prostředky bylo zbytečně plýtváno na administrativu. easyJet snížil administrativní náklady spojené s ofsetovými projekty z 25 na pouhých 5 procent a uvažuje o jejich dalším snížení. Mělo by se tudíž jednat o jeden u nejefektivnějších programů svého druhu vůbec.

Andy Harrison, generální ředitel společnosti easyJet, se k připravovanému projektu ECO (easyJet Carbon Offsetting) vyjádřil: „Pro lidi, kterým není životní prostředí lhostejné a kteří chtějí létat čistěji, je easyJet tou pravou volbou. Offsety oxidu uhličitého nikdy nemohou být náhradou za ekologickou efektivitu, nicméně vzhledem k tomu, že easyJet již teď patří k nejefektivnějším leteckým společnostem na světě, jde o velký krok k minimalizaci ekologického dopadu.“

„V otázce offsetů oxidu uhličitého nejde ani tak o to být první, ale udělat to dobře. Lidé budou tento projekt podporovat pouze tehdy, když budou vědět, kam jejich peníze jdou, a budou si jisti, že jsou vynakládány efektivně.“

„Jak je naším zvykem, podařilo se nám vyloučit prostředníky, a budeme získané prostředky používat k nákupu kreditů přímo u projektů, které drží certifikáty od OSN. Takové projekty jsou nejlepším způsobem, jak zajistit, že offset bude skutečný.“

„Zatímco jiné letecké společnosti skrývají své offsetové plány na obskurních částech svých webových stránek, easyJet tento plán začlenil přímo do rezervací, takže každý pasažér se může seriozně rozhodnout již při koupi letenky.“

Jak plán ECO (easyJet Carbon Offsetting) funguje?

Plán ECO bude všem pasažérům k dispozici již ode dneška. Uhlíková kalkulačka vypočítá spolehlivým a transparentním způsobem emise, které na daný let připadají (na základě délky letu, vytíženosti letounu a spotřeby paliva). Letecká společnost očekává, že průměrný příspěvek na zpáteční letenku bude kolem 3 liber (a tomu odpovídající ekvivalent v dalších měnách). Tato suma bude připočtena k ceně letenky a vše bude zaplaceno najednou.

V první fázi projektu bude easyJet využívat získaných finančních prostředků na nákup emisních kreditů u vodní elektrárny Perlabi v Ekvádoru. Přímý prodej těchto kreditů bude pro easyJet zajišťovat společnost Citigroup, přední poskytovatel finančních služeb a potenciální účastník projektu.

easyJet se ztotožňuje se zjištěním britské parlamentní komise, která poukázala na to, že letecké společnosti offsety často skrývají. easyJet, jako jedna z mála evropských leteckých společností, tak dá cestujícím možnost nakoupit offsety v rámci procesu rezervování letenky.

Společnost easyJet je přesvědčena, že i jiné letecké společnosti by měly svým pasažérům nabídnout stejně otevřené a transparentní emisní kalkulačky. To je jediný způsob, jak získat důvěru klientů v to, že dopad jejich cestování na životní prostředí je vypočítán správně.

Pětiprocentní poplatek, který je připočten k ceně offsetu, je určen výhradně k pokrytí administrativních nákladů a společnost easyJet z něj nepoplyne žádný zisk.

Více informací o projektu Perlabi lze nalézt na webové stránce OSN na adrese https://cdm.unfccc.int/…39/view.html.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).