Dopady krize na sektor stavebnictví se projevují například na dluhovém financování. U 53 % dotazovaných společností se podmínky určující udělování krátkodobých a dlouhodobých úvěrů poměrně nebo značně zpřísnily. Nejen proto již 45 % stavebních společností změnilo své platební podmínky. Nyní od svých zákazníků vyžadují kratší splatnosti.
89 % stavebních společností uvedlo, že používají nástroje ke snížení rizik spjatých s pohledávkami. Mezi nejčastěji využívané nástroje patří zálohové platby při objednávce nebo dokončení (47 %); dále záruky (32 %) a pojištění pohledávek (25 %).
„Výsledky studie pomohou společnostem v různých zemích a odvětvích zlepšit způsob, jak se na tato rizika připravit. V České republice pociťujeme od počátku roku 2008 nárůst škod v oblasti stavebnictví o více než 30 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, hlavně u malých a středních podniků,“ říká Markéta Stržínková, ředitelka Atradius pro region východní Evropy.
Spojené státy na pokraji recese – severní a střední Evropa se zatím drží
Dosud následky úvěrové krize pociťovaly nejvíce společnosti ve Spojených státech (68 %) a v Mexiku (60 %). V Evropě tomu je nejvíce zasažena Itálie (58 %), Velká Británie (46 %) a Španělsko (44 %). Na opačném konci žebříčku se nacházejí země severní a střední Evropy.
Celkově ze studie společnosti Atradius vyplývá, že úvěrová krize – která začala v Severní Americe – se nyní rozšiřuje do firem v dalších zemích a průmyslových odvětvích. Odborníci se však domnívají, že současná finanční krize nepředstavuje dostatečný důvod pro vznik recese. „V současnosti zde máme celou řadu dalších vlivů, které je třeba zohlednit, včetně nárůstu cen energií a zemědělských produktů, a které krizi prohlubují,“ říká Markéta Stržínková. „Následky budou v různých zemích různé v závislosti na tom, v jakém stavu je hospodářství dané země. Na pokraji recese jsou především Spojené státy, zatímco severní a střední Evropa si stále vede docela dobře,“ dodává Stržínková. Téměř ve všech zemích, které byly předmětem šetření, si však krize vyžádala ztráty v jednotlivých sektorech ekonomiky.
Studie* s názvem The Global Credit Crisis: Is the worst yet to come? (Globální úvěrová krize: To nejhorší nás ještě čeká?) je zdarma ke stažení na http://global.atradius.com/…eleases.html
* Mezinárodní studii o globální finanční krizi provedla společnost Atradius, která je jedním z vedoucích poskytovatelů služeb v oblasti pojištění úvěrů a inkasních služeb. Do průzkumu Atradius zahrnul 2 500 společností z Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Tato studie, která zkoumá různá odvětví, byla provedena v celkem 14 zemích