Hlavní navigace

Doba nahrává klientům zajištěných fondů

Zatímco známý investor Warren Buffett hovoří o současném výrazném propadu cen řady akcií jako o příležitosti, která se nemusí dlouho opakovat, řada investorů je aktuální situací na trzích vyděšena. Každý zkrátka není Buffett, který léta trpělivě hledá podhodnocené akcie a se stejnou trpělivostí pak vyčkává, až se mu tato – zpravidla úspěšná investice – vrátí. Jednu ze zajímavých příležitostí může nicméně využít i běžný český investor, a to již dnes. Jde o zajištěné fondy.

Sdílet

Pokud se o zajištěných fondech říká, že nabízejí dvojí užitek, aktuálně to platí dvojnásob. Řada investorů v současné nejisté době nepochybně ocení minimálně vrácení investované částky (některé z těchto fondů nabízejí i určitý bonus navíc). Zajištěné fondy nadto v současnosti nabízejí poměrně vysokou šanci na zajímavý výnos. Jde o to, že pokud jsou trhy dosti dole, roste pravděpodobnost, že v době splatnosti, což je u zajištěných fondů zpravidla za čtyři až pět let, vykážou zajímavé výsledky.

Nikdo samozřejmě neví, jak se budou trhy dál vyvíjet. Máme-li nicméně na mysli portfolio kruhové obrany či pevnostní portfolio, jehož cílem je v nejisté době neprodělat, proč se připravit o poměrně zajímavou šanci, jak vydělat víc, než když investor ponechá většinu peněz v depozitních produktech? Navíc při minimálním riziku?

Tradiční nabídka ČSOB, tentokrát zahrnuje dva zajištěné fondy –ČSOB Světového růstu+22 a ČSOB Maxima Invest – Fixovaný click 3, který je ovšem určen jen pro klienty banky, kteří s ní uzavřeli životní pojištění.

Průměrování chrání před výkyvy

Výnos fondu Světového růstu +22 je vázán na koš 30 akcií s pozitivním výhledem. Počáteční hodnotu každé akcie tvoří průměr jejich zavíracích cen za prvních 10 obchodních dnů od 8. ledna 2009, konečná se vypočítá z průměru jejich zavíracích cen v poslední den každého čtvrtletí před splatností fondu. Jde o šestnáct čtvrtletních hodnot, z nichž pak správce fondu vypočítá konečný růst koše akcií. Investor se podílí na jejich růstu 65 %. Zvolený způsob výpočtu výnosu fondu chrání před případnými výkyvy akciových trhů.

V citovaném koši akcií najdeme řadu finančních institucí, například Bank of America, Citigroup, Banco Bilbao, KBC Groep, nebo Société Générale, ale také energetické společnosti Enel, nebo RWE, stejně jako defenzivní tituly Deutsche Telekom, France Telecom či Telecom Italia.

Ze simulovaného výpočtu založeného na vývoji podkladových indexů i těchto akcií v předchozím desetiletí vychází bez započtení dvouprocentních vstupních poplatků výnos fondu v optimálním případě ve výši 65,45 %, což je v průměru 13,18 % za rok. Při průměrném vývoji trhů by pak měl fond vynést v průměru pět procent ročně.

Vydělá i při poklesu trhů

Také výnos fondu ČSOB Maximal Invest – Fixovaný click 3 závisí na vývoji koše 30 akcií, částečně shodných jako v případě fondu Světového růstu. Způsob jeho výpočtu i řada dalších parametrů fondu se ovšem výrazně liší. Fixovaný click 3, určený pro investory, kteří mají životní pojištění ČSOB, jim garantuje minimálně vrácení 106 % původní investice, a to za tři roky a sedm měsíců, kdy skončí jeho splatnost. Investor tedy vydělá i při poklesu trhů.

Celkový výnos fondu se vypočítává z výsledků, dosažených během tří období. V případě prvního z nich je pevně dán a činí 4 %. Ve druhém a třetím období by mělo zhodnocení dosáhnout 1–6,5 % podle vývoje hodnoty koše akcií 30 vybraných firem. Ten tvoří opět některé banky (/banco Bilbao, Bank of America, BNP Paribas, HSBC Holdings, ING a KBC Grep nebo Société Générale, ale také energetické společnosti, nebo řada defenzivních firem.

Každá akcie s pozitivním vývojem přispívá k celkovému výsledku šesti a půl procenty, akcie s negativní výkonností pak podle jejího skutečného vývoje.

Jde tedy o dva fondy s poměrně rozdílnou strategií, zajímavé pro investory, kteří nehodlají v současné hektické době pouze vložit peníze do konzervativních produktů, především bankovních vkladů a čekat, jak se situace na trzích vyvine, ale hledají zajímavé příležitosti, jak vydělat. Správce fondů využívá při jejich konstrukci bohaté zkušenosti, které získal za zhruba 15let, kdy vytváří nejrůznější typy zajištěných fondů. Skupina KBC, která je majoritním vlastníkem ČSOB, s níž při tvorbě těchto fondů úzce spolupracuje, jich až dosud připravila několik stovek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).