Hlavní navigace

Do Nebankovního registru nově vstoupily faktoringové firmy

Do Nebankovního úvěrového registru, jehož uživatelé si vyměňují informace o platební morálce a zadluženosti svých klientů, vstoupily první dvě faktoringové společnosti – Factoring České spořitelny a NLB Factoring. Novým členem registru je také leasingová společnost SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. Členství v Nebankovním úvěrovém registru jim umožní sledovat, jak subjekty v jejich portfoliu historicky splácely své závazky, ale i vývoj jejich celkové úvěrové angažovanosti.

Sdílet

Novým členem registru je nově také leasingová společnost SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o.

Od členství v Nebankovním úvěrovém registru si slibujeme zlepšení řízení a kvality našeho úvěrového portfolia především na straně primárních dlužníků našich pohledávek, tedy odběratelů, jejichž riziko od našich klientů odkupujeme. Prostřednictvím registru si však budeme prověřovat i naše klienty, říká doc. Ing. Lubomír Civín, CSc., MBA, předseda představenstva a generální ředitel ve společnosti Factoring České spořitelny, která je jedničkou na trhu.

Vstupem dvou faktoringových společností se počet segmentů zapojených do Nebankovního úvěrového registru rozrostl na čtyři. Dosud byly do registru zapojeny především leasingové a splátkové společnosti a poskytovatel kreditních karet Diners Club Czech, který do registru vstoupil v listopadu roku 2008. Vedle dvou faktoringových společností do registru nově vstoupila také SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o., která patří mezi přední leasingové společnosti v České republice.

Své členství v registru naopak zastavila společnost GMAC, která na českém trhu končí. Počet členů Nebankovního úvěrového registru se tak nyní ustálil na 24 společnostech. Podle našeho odhadu se Nebankovní úvěrový registr rozroste ještě do konce letošního roku o několik dalších firem. Očekáváme například vstup dalších dvou faktoringových firem, ale i dalších finančních institucí, říká Karel Kolář, výkonný ředitel sdružení Leasing & Loan Credit Bureau (LLCB), které Nebankovní úvěrový registr provozuje.

Podle Karla Koláře se v souvislosti se současnou ekonomickou krizí na Nebankovní úvěrový registr obrací stále více firem se zájmem o členství. Důvodem je především to, že chtějí posuzovat riziko klientů i s využitím pozitivních dat typu celkové úvěrové angažovanosti, protože poskytnutím každého dalšího úvěru nebo jiné finanční služby může u klientů docházet k předlužení, které často vede k neschopnosti splácet své závazky.

Naše společnost plánovala vstup do Nebankovního úvěrového registru dlouhodobě, tedy ještě před začátkem krize. Je ale pravdou, že současná krize a její důsledky na zhoršující se platební morálku dlužníků zvyšují naši potřebu po kvalitních kreditních informacích, říká doc. Ing. Lubomír Civín, CSc., MBA, předseda představenstva a generální ředitel ve Factoringu České spořitelny.

Nebankovní registr NRKI slouží jeho účastníkům k vzájemnému informování o údajích vypovídajících o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce jejich klientů. Obsahuje především pozitivní data, ale i negativní informace o klientech.

Nebankovní registr funguje od června 2005. Sdružení LLCB, které Nebankovní registr provozuje, založilo sedm předních společností působících na území České republiky v oblasti leasingu a splátkového prodeje, konkrétně ČSOB Leasing, GE Money Auto, GE Money Multiservis, CAC LEASING (dnes UniCredit Leasing CZ), CCB Finance (dnes Santander Consumer Finance), ŠkoFIN a Leasing České spořitelny.

V lednu 2006 byla zahájena vzájemná výměna informací mezi Nebankovním a Bankovním registrem, díky kterému je dnes členům Nebankovního registru k dispozici více než 6 milionů záznamů o úvěrových smlouvách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).