Hlavní navigace

Do Čech přijíždí proslulý výrobce motocyklových dílů italský ACERBIS

Vyrábět součástky pro motorky, ale i pro osobní a nákladní auta bude nedaleko Pardubic italská společnost ACERBIS Italia. Ta patří k nejznámějším jménům ve svém oboru. Do připravovaného závodu v Moravanech nad Loučnou, který bude plný nejmodernějších technologií, plánuje investovat přes 100 milionů korun. Práci v něm najde na pět desítek specialistů.

Sdílet

„Pro svou investici si Acerbis vybral několik let opuštěný areál, ve kterém v sedmdesátých letech místní státní podnik repasoval až 3 000 motorů nákladních vozidel ročně. Pak ovšem zájem postupně klesal a během devadesátých let se celý areál postupně proměnil v brownfield,“ popisuje historii východočeského závodu Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Investice společnosti Acerbis nejenže oživí rozpadající se budovy, ale nabídne i práci několika desítkám lidí v obdobném oboru, který má v regionu dlouholetou tradici.“

Italský investor v Moravanech instaluje špičkovou technologii vyvinutou z velké části speciálně pro český závod. Zkombinuje dosud většinou oddělené rotační tváření plastů s injekčním vstřikováním vypěňovací hmoty do jediného procesu. Tento postup výrobu výrazně zrychlí a zjednoduší. Na začátku produkce se do pece vloží forma naplněná potřebným množstvím sypkého nebo tekutého plastu. Teplem materiál zkapalní a odstředivé síly hmotu rovnoměrně rozloží do všech prostor formy. Jakmile forma vychladne, je už výrobek prakticky hotový bez nutnosti další povrchové úpravy.

„Tato jedinečná technologie je ve srovnání s tradičními postupy produktivnější, levnější a ekologičtější. Tam, kde dosud produkce probíhala ve dvou až třech krocích, teď stačí k tváření i vypěnění výrobku krok jediný. Odpadá například lakování, protože barvu výrobek získává už z výchozích materiálů. Dovedeme díky tomu vyrábět duté plastové díly prakticky jakkoli složitých tvarů, bez vnitřního pnutí a bez nutnosti svařovat každý jednotlivý výrobek z více částí,“ vysvětluje technologii výroby Stefano Goisis, generální ředitel společnosti ACERBIS CZECH s.r.o.

Acerbis bude v Moravanech vyrábět především palivové nádrže a sedla pro motocyklový trh. Nádrže bude produkovat i pro další typy vozidel – nákladní automobily, stavební, silniční a zemědělské stroje a podobně. Technologie rotačního tváření Acerbisu umožní v Moravanech v budoucnosti vyrábět například i luxusní designový nábytek.

„V České republice jsme se rozhodli investovat, protože nabízí ideální polohu uprostřed západních, středoevropských a východoevropských trhů. Díky tomu budeme blízko všem našim zákazníkům,“ dodává Stefano Goisis. „Počítáme s tím, že česká pobočka nebude pouhou výrobnou, ale bude postupně od italské centrály přebírat kompletní péči o zákazníky nakupující její výrobky.“

Na první čtyři roky připravuje Acerbis pro své nové české zaměstnance intenzivní školení. První pracovníci odjedou na kurzy do Itálie, další se už budou vzdělávat přímo v Česku. Společnost plánuje spolupráci s místními školami a umožní studentům praktické stáže přímo ve výrobě. Těm nejšikovnějším pak nabídne zaměstnání. Pomůže tak rozvíjet místní vzdělávací systém, který se díky tomu bude moct přirozeně přizpůsobit novým potřebám regionálního pracovního trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).