Hlavní navigace

Díky ČSOB se k úvěrům dostanou také menší živnostníci

Navíc při sjednání do konce června nezaplatí žádný poplatek.

Sdílet

Živnostníci nebo drobní podnikatelé v oblasti maloobchodu, pohostinství či služeb pro domácnosti, jejichž podnikání je založeno z valné části na tržbách v hotovosti, dosud měli na českém trhu přece jen ztížen přístup k úvěrům. Domácí banky totiž zpravidla spojují analýzu úvěruschopnosti klienta od jeho obratů na účtech. Živnostníci, jejichž podnikání je však založeno na hotovostním obratu s fyzickými osobami, však žádných velkých obratů na účtech nedosahují. Není to však projevem stagnace či útlumu jejich podnikatelské aktivity.

ČSOB proto začala odvíjet svůj postup v úvěrování živnostníků, prodejců rychloobrátkového zboží nebo služeb pro domácnosti, od jejich celkových tržeb. V tom případě nehraje takovou roli obrat na účtech, ale daňové přiznání. Tento postup dosud hromadně neužívaný na českém trhu tak zřejmě nejvíce ocení ti, kteří hledají menší úvěry formou povoleného přečerpání účtu.

Fungování úvěru si lze představit obdobně jako jakousi virtuální, podnikatelskou kreditní kartu. Klient získá úvěrový rámec a zvolí si den v měsíci, kdy bance pravidelně splatí to, co si vypůjčil. Splátky úvěru si totiž banka nesráží automaticky z plateb přicházejících na podnikatelův účet. Podnikatel jej splácí ve zvláštních, pravidelných měsíčních splátkách. Proto je tento úvěrový produkt nabízen pod názvem ČSOB Splátkové povolené přečerpání.

Podnikatelé tak mají naprostou kontrolu nad tokem peněz, které mu na účet přicházejí. Mohou plně pracovat s došlými tržbami a sami si plánovat splácení úvěru, uvedl Ing. Aleš Pospíšil, ředitel útvaru financování malých a středních podniků ČSOB.

Pro nejrychlejší zájemce o sjednání povoleného přečerpání připravila ČSOB ještě jedno lákadlo. Všem, kteří o tento úvěr požádají do 30. 6. 2004, nabízí totiž jeho bezplatné zřízení. V běžném režimu by zaplatili za poskytnutí, popřípadě obnovu ČSOB Splátkového povoleného přečerpání jednorázový poplatek ve výši dva tisíce korun.

Parametry ČSOB Splátkového povoleného přečerpání:

Limit ČSOB Splátkového povoleného přečerpání je nastaven jako procentní hodnota z obchodního obratu klienta za poslední rok. Minimální výše úvěru činí 20.000,– Kč a maximální až 500.000,– Kč. Klienti mohou prostředky čerpat kdykoliv do výše limitu výběrem z jejich běžného účtu. Úroková sazba je shodná se standardně poskytovaným povoleným přečerpáním, aktuálně tedy od 12,9% p.a. Splatnost kontokorentního úvěru je 1 rok a při plnění podmínek ze strany klienta může být obnoven na další období. Pro jeho zajištění se využívá vlastní směnka s avalem podle typu společnosti. Při čerpání úvěru klient splácí úroky i jistinu měsíčně. Minimální splátka jistiny činí 10 % celkového limitu. Pokud klient čerpá méně než 10 % celkového limitu, splatí se celá čerpaná částka.

Milan Tománek
Komunikace a vztahy k investorům

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).