Hlavní navigace

Cyrrus News: Nová primární emise na pražské burze? Zachránce nebo další loser!

Parket pražské burzy v první polovině roku 2006 přivítá malý přírůstek. Stane se jím BGS Levi Group, firma která vznikla letos v létě spojením slovenské BGS -Distribution a Levi International, předních firem z oblasti IT resp. polovodičů. Po optimistických tvrzeních šéfa BCPP, že do konce roku 2005 přivede ještě minimálně tři IPO je to opravdu jen malá útěcha. Kapitálový trh po mimořádném úspěchu Zentivy očekával příchod opravdu veliké primární emise, hodně se na jaře spekulovalo např. o ČSOB.

Sdílet

Trochu počítání – BGS Levi Group chce touto emisí získat zhruba 1,3 mld. Kč pro svůj další rozvoj, tato částka je cca. 6× menší než free float nejmenšího lotu v Praze, Orco Property Group a 4× menší než částka pro kterou si na burzu přišla loni Zentiva. Na druhou stranu obě firmy by měly dosahovat tržeb ve výši 10 mld. Kč ročně, což téměř odpovídá tržbám Zentivy, ovšem ve farmacii jsou naprosto odlišné (mnohem vyšší) ziskové marže.

A tak po ne příliš povedených duálních emisích Orco Property Group a americké CME je primární emise česko-slovenské BGS Levi Group jen částečným úspěchem vedení BCPP. Pozitivní je bezpochyby fakt, že si česko-slovenská firma přijde pro kapitál na vlastní expanzi na burzu, čímž BCPP začíná plnit svou primární funkci, teoretický úspěch emise by mohl přivést další (i menší) české, ale i slovenské firmy na naší burzu. Velikost celé emise však vyvolává otázky. Z pohledu firem je to dobrá zpráva a možná cesta k získání kapitálu, pro BCPP je to jen malá náhražka, za ty velké slibované primární emise.

Co to znamená pro makléře a klienty?

Menší investoři značku BGS téměř neznají a také makléřským společnostem bude jistě chybět prodejní „story“, příběh, který akcie sám prodává. Navíc z analytického pohledu je technologická firma, která zatím nemá jednoznačnou majetkovou strukturu a která je vystavena silné konkurenci v ČR i SR příjemná jen z důvodu diverzifikace portfolia. Mluvit o stavu počítačového sektoru v polovině roku 2006 by bylo nyní více než předčasné. BGS Levi Group je sice sektorově naprosto odlišná od ostatních firem na parketu pražské burzy, ovšem případnou sektorovou diverzifikaci portfolii velkých fondů si na takto malé emisi dovedu představit jen těžko. Své akcionáře tak BGS najde spíše v řadách drobných investorů, které nyní hodlá burza „vyřadit“ ze SPADu obligátním způsobem – navýšením počáteční marže. A tak ti, kdož si za svých pět set tisíc korun mohou například dnes koupit jeden lot ČEZu, si budou moci v roce 2006 nakoupit tyto akcie „bez minulosti“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).