Hlavní navigace

Čtvrtletní výhled Saxo Bank: Investoři, připoutejte se

Na trzích není důvod k optimismu a křivka oživení bude téměř rovná nebo ve tvaru písmene W*, tvrdí Saxo Bank, specialista na obchodování a investice, ve svém finančním výhledu na třetí čtvrtletí roku 2009.

Sdílet

Saxo Bank uvádí, že předpokládat brzké oživení celosvětové ekonomiky je předčasné. Zásadní nerovnováha, která rozvinutý svět zavedla do finanční krize, totiž stále nebyla odstraněna, a banka tak investorům radí, aby se před „jízdou po nerovné cestě“, která je čeká na konci léta, „pevně připoutali“.

David Karsbøl, hlavní ekonom společnosti Saxo Bank, varuje: Při vyhlížení svého zotavení se trh dívá na křivku svého vývoje příliš kupředu, a přitom stále nebyly vyřešeny zásadní hospodářské problémy, například neudržitelná zadluženost vedoucí k podprůměrnému růstu spotřeby a následným odpisům a propadu výnosů.

Karsbøl dodává: V rozvinutých ekonomikách se spotřebitelé ještě musí zbavit dluhů a rozvíjející se trhy orientované na vývoz budou potřebovat více času na restrukturalizaci, která jim zajistí udržitelný růst do budoucna. S tím, jak trhy odvážně předpovídají oživení ve tvaru písmene V*, téměř nepřetržitě roste riziková tolerance. Domníváme se však, že křivka zotavení bude téměř rovná nebo ve tvaru písmene W* a že potrvá nejméně 18 měsíců, než překoná období propouštění, odpisů a racionalizace.

Investiční banka Saxo Bank se sídlem v Kodani dnes na svých stránkách saxobank.com zveřejnila výhled na třetí čtvrtletí. V něm varuje, že v důsledku nezodpovědných fiskálních opatření vedoucích k vytváření mohutného (a stále rostoucího) dluhu dojde k výkyvům na trhu s dluhopisy.

Karsbøl tvrdí: Není žádným překvapením, že se silný akciový trh otřásá, když hospodářství v důsledku naprosté paniky, která vypukla, tolik oslabilo. Opětovný nárůst tolerance k riziku však byl pozoruhodně velký a vytrvalý a řadu lidí včetně nás překvapil. Bohužel však očekáváme, že v průběhu nadcházejících šesti měsíců tolerance k riziku opět prudce poklesne, až si trh uvědomí, že jeho myšlenky na oživení předstihly realitu.

Hlavní otázkou ve střednědobém horizontu budou dlouhodobé úrokové sazby, které, pokud dále porostou, mohou vytvořit ještě chaotičtější a volatilnější prostředí na trhu, než to, které výchozí scénář Saxo Bank na rok 2009 popisuje v hrozných barvách jako „maximálně ponuré“ a „annus horribilis“.

„Poradil bych investorům, aby si zapnuli záchranné pásy a připravili se na strastiplnou cestu, neboť obavy a negativní emoce by mohly na konci léta slavit velkolepý návrat,“ říká Karsbøl.

Podle finančního výhledu Saxo Bank na třetí čtvrtletí roku 2009 patří mezi tzv. první výhonky ekonomického oživení tyto skutečnosti:

  • americké akcie vzrostly z nejnižších pozic o téměř 50 %, přičemž cestou nahoru zaznamenaly pouze jeden negativní týden;
  • výnosy amerických třicetiletých státních dluhopisů vzrostly výrazně nad 4,50 %, neboť již ztratily punc bezpečného přístavu (ve srovnání s minimem 2,50 % při panice na podzim 2008);
  • měny a akcie na rozvíjejících se trzích zaznamenaly raketový vzestup – šanghajský kompozitní index vzrostl oproti svým minimálním hodnotám o 70 %;
  • rizikové spready (rozdíly mezi kupní a prodejní cenou) na korporátních dluhových trzích a na trzích korporátních a vládních úvěrů jsou stále užší a blíží se svým rozpětím stavu v období krachu Lehman Brothers. Krátký konec výnosové křivky amerických státních dluhopisů vyskočil vzhůru (v případě dvouletých výnosů dokonce o 50 bazických bodů), přičemž pozornost sdělovacích prostředků se nyní přesunuje k načasování intervencí amerického Fedu, k rychlosti, se kterou Fed dokáže znovuzavádět opatření v oblasti likvidity, a k hyperinflačním vyhlídkám.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).