Hlavní navigace

Čtvrteční ledovka způsobila až o 15 % více škod. Jak je uplatnit?

[Tisková zpráva] Čtvrteční ledovka, která se tvořila takřka na celém území ČR, způsobila problémy nejen v dopravě, ale také chodcům.

Sdílet

Lidé padali na neupravených chodnících doslova jako hrušky. Likvidátoři Generali odhadují, že počet škod způsobených na namrzlých chodnících vzrostl oproti průměru až o 15 %. Jejich výše se pohybuje v řádech statisíců korun. V případě pojistné události můžete na obecním úřadě zjistit, kdo je majitelem nebo správcem komunikace, na které ke zranění došlo. Škodu lze nárokovat u jejího vlastníka či provozovatele, který ji následně nahlásí na svou pojišťovnu. V souvislosti s oblevou je potřeba dávat pozor také na tající sníh a rampouchy padající ze střech domů.

V průběhu dnešního dne zaregistorovala Generali první případy zranění, která si lidé způsobili v důsledku ledovky pádem na neuklizených a namrzlých chodnících. Převážně se jedná o distorze či zlomeniny horních a dolních končetin. Chodníky již nemusejí ošetřovat majitelé přilehlých nemovitostí, jak tomu bylo v předminulém roce, ale obce a města. Vzniklé škody lze uplatnit z pojištění odpovědnosti majitele komunikace. V případě, že škodu na zdraví či majetku způsobí pád sněhu či ledu ze střechy domu, lze nárokovat způsobenou újmu z pojištění odpovědnosti majitele nemovitosti.

Jak postupovat v případě, kdy dojde ke zranění nebo materiální škodě na neupraveném chodníku, kterých je po celé ČR v důsledku dnešní ledovky opravdu mnoho? V první řadě je potřeba zjistit na obecním úřadě, kdo je majitelem či správcem komunikace, kde k pojistné události došlo a neodkladně jej informovat. Ne vždy se totiž jedná o obec či město. Správce komunikace je povinen nahlásit pojistnou událost pojišťovně, u které má sjednané pojištění odpovědnosti. Při samotném nahlášení je důležité upřesnit následující :

·    kdo nárok uplatňuje

·    doložení místa a času vzniku škody

·    popis situace, při které pojistná událost vznikla

·    výpověď svědka, ve vážnějších situacích (obecné ohrožení) Policie ČR nebo obecní policie

·    vyčíslení škody na zdraví, věci, ušlého zisku, apod.

·    možné upozornění na spoluzavinění jiného subjektu

Konkrétní okolnosti vzniku škody jsou vždy posuzovány zcela individuálně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).