Hlavní navigace

ČSOB za poslední 4 roky výrazně rozšířila svou nabídku zajištěných fondů

Některé z nich tak dnes překvapivě zajímají i investory s poměrně agresivní strategií

Sdílet

Obliba zajištěných fondů ČSOB jako prostředku pro efektivní a poměrně bezpečné zhodnocování peněz neustále roste. Současně se ale mění struktura zájemců o tento druh investování. ČSOB v průběhu čtyř let od uvedení prvního zajištěného fondu na český trh rozšířila svou nabídku na celkem dvacet fondů s garancí 100 % návratnosti vložených prostředků. Zatímco zpočátku tyto fondy zaujaly zejména investory, kteří preferovali jistotu před velkým výnosem, v poslední době do nich začínají vkládat své peníze i ti, kteří jsou výrazně výnosově orientováni. Umožňuje to moderní konstrukce posledních emisí zajištěných fondů ČSOB, která spojuje vysokou jistotu s velice zajímavými výnosovými možnostmi. Tento fakt způsobil výrazný nárůst vložených peněz v průběhu minulého roku. Celková suma prostředků svěřených klienty do těchto fondů se začátkem tohoto roku přehoupla již přes 5 miliard korun.

Postupem doby vyvinuli odborníci z ČSOB šest různých typů fondů, které nastavili podle přání zákazníků. Zatím nejúspěšnější se stala řada fondů s označením Click+, která aktuálně zaznamenala svou osmou emisi (ČSOB Světový Click+ 8 se upisuje od 1. března 2004). Nejvíce rozruchu však způsobily první emise konstrukčně nových řad Reverzní Click a Světový Strom. U těchto dvou řad jsme se pokusili jít znovu o krok dále a nabídnout zájemcům nové možnosti, které jsme na základě mnohaletých zkušeností schopni vystavět na platformě zajištěných fondů, sdělil Jan BartaČSOB Asset Managementu. Měnící se struktura zájemců o zajištěné fondy nás nutí kreativně přistupovat k vytváření naší nabídky. V průběhu několika let jsme si nicméně vybudovali velmi těsné vazby s trhem a jsme připraveni reagovat na jakékoliv změny, které zaznamenáme. To je důvod, proč je skupina ČSOB v této oblasti tak úspěšná a její tržní podíl v těchto produktech s vysokou přidanou hodnotou dosahuje 80%, dodal Barta.

V přiložené tabulce je vidět, jaký zájem zaznamenaly jednotlivé typy fondů do dnešního dne. Největší objem prostředků, téměř půl miliardy korun, vložili klienti do ČSOB Reverzního Clicku. Ten je konstruován tak, že od maximálního výnosu 50 % se odečítají případné poklesy akciového indexu evropských bonitních akcií. Celkový výnos fondu se tak může pohybovat v rozmezí 0 až 50 % během doby svého trvání. Dalším v pořadí mezi korunovými fondy je druhý nedávno představený fond, ČSOB Světový Strom, jehož výnos se odvíjí od vývoje hodnoty vybraných akcií, kdy se průběžně tzv. zaklikává a následně sčítá v pěti na sebe navazujících investičních mezidobích. Tento fond umožňuje během doby svého trvání realizaci výnosu v hrubé výši až 51, 43 %. Je pochopitelné, že klienti o tyto fondy jeví takový zájem. Přáním každého investora je spojit vhodným způsobem minimální riziko a možnost vysokého zhodnocení, uzavřel Barta.

Milan Tománek
výkonný ředitel
Komunikace a vztahy k investorům

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).