Hlavní navigace

ČSOB Pojišťovna za letošní rok pojistila již trojnásobek solárních elektráren než v předchozím roce

Popularita solárních elektráren v Česku v poslední době stoupá. A to i proto, že zákon garantuje výkupní cenu energie z obnovitelných zdrojů po dobu dvaceti let po uvedení elektrárny do provozu. Kromě velkých komerčních projektů se však fotovoltaické zařízení zabydlují i na střechách rodinných domů. Podobná investice je v prvotní fázi poměrně nákladná. Proto by naprostou samozřejmostí mělo být i její pojištění.

Sdílet

Počet pojištěných solárních elektráren každým rokem roste. Jen od začátku roku evidujeme trojnásobně vyšší poptávku po pojištění solárních elektráren než za celý loňský rok, říká Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů ČSOB Pojišťovny. Důvodem je závazek Evropské unie, která se jako celek zavázala do roku 2020 k podílu 20% energie získávané z obnovitelných zdrojů. Pro ČR je přitom závazný podíl 13%. Aby tohoto cíle bylo dosaženo, je energie z obnovitelných zdrojů prodávána do distribuční sítě za příplatek na základě zákonné úpravy. Díky tomu je pro investora výhodné podobnou elektrárnu provozovat. Zdaleka však nejde jen o firemní projekty.

Instalována jsou zařízení různých výkonů a cen, od těch nejmenších na rodinných domcích s hodnotou cca do 2 mil. Kč přes zařízení s cenou v desítkách milionů umísťovaná na střechy výrobních podniků, skladů či komerčních budov, až po stamilionové a miliardové elektrárny budované na volných pozemcích v krajině. Vše svědčí o tom, že podobný způsob výroby energie se bude častěji prosazovat i v domácnostech, tedy např. na střechách domků, potvrzuje Jaroslav Král.

Investoři, kteří vynakládají prostředky na zřízení těchto zdrojů energie mají samozřejmě zájem svoji investici chránit proti rizikům, která jim hrozí a která mohou zhatit celý jejich podnikatelský záměr. ČSOB Pojišťovna pojišťuje fotovoltaická zařízení instalovaná na rodinných domech v rámci produktu Domov Expres resp. Hypotéka Expres. Pojistnou částku nemovitosti je třeba navýšit o hodnotu zařízení, případně lze zařízení pojistit jako vedlejší stavbu. Výše pojistné sazby tím není ovlivněna a domácnost je tak chráněna před vysokou a velmi nepříjemnou škodou.

Větší fotovoltaické elektrárny montované na budovy firem či realizované na vybraných pozemcích je možné pojistit produktem Pojištění podnikatelských rizik. Pojištění je nabízeno již od fáze výstavby, kdy rizika jsou kryta pojištěním stavebně-montážním. Po dokončení a uvedení zařízení do provozu je pojištění sjednáváno proti živelním škodám, odcizení a vandalismu, elektronickým škodám a proti finančním ztrátám způsobeným přerušením provozu v důsledku živelní škody či technické závady na zařízení. Pojištění odpovědnosti za škodu z činnosti je už samozřejmostí, zakončuje Jaroslav Král.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).