Hlavní navigace

ČSOB od června výrazně snižuje poplatky u zahraničních plateb a ruší 10 položek v sazebníku tuzemského platebního styku

Skutečnost, že poměrně velká část výnosů většiny tuzemských bank je tvořena poplatky za vedení účtů nebo produktových balíčku, je běžná také v jiných západoevropských zemích. Banky se tak snaží do ceny těchto služeb promítnout náklady, které s nimi souvisí. Poskytování základních bankovních služeb se ztrátou je možné, a v některých případech se také uplatňuje, jen v těch zemích, kde je výrazně silnější poptávka po službách s vyšší přidanou hodnotou. Tento závěr zahraniční studie Word Retail Banking Report 2004 potvrzují také pracovníci ČSOB z oblasti drobného bankovnictví a segmentu MSP (malých a středních podniků) Jaromír Sladkovský a Aleš Pospíšil. Podle nich nelze očekávat, že by v nejbližší době došlo ze strany bank k výrazné změně ve struktuře získávání výnosů a tedy snížení poplatků.

Sdílet

Zdarma své služby nabízet neumíme, vstříc klientům se však snažíme vyjít zprůhledněním a zjednodušením podmínek zejména v oblasti platebního styku, řekl Milan Tománek, ředitel komunikace ČSOB. Od 1. června tak ČSOB snižuje počet položek v sazebníku tuzemského platebního styku a zavádí plošný výrazně nižší poplatek u přeshraničních europlateb. Na průměrné odchozí oeuroplatbě budou moci zejména malí a střední importéři ušetřit 680,– korun, potvrdil ředitel segmentu MSP Aleš Pospíšil. ČSOB se tímto způsobem snaží v předstihu reagovat na opatření Evropské komise, která stanoví u plateb do 12.500,– euro jednotnou cenu u tuzemského a zahraničního platebního styku.

Ke zjednodušení tuzemského sazebníku dojde zejména díky sjednocení transakčních poplatků plateb, které jsou posílány v rámci banky a jiných peněžních ústavů. Novou jednotnou sazbu jsme stanovili ve většině případů uprostřed pásma dosavadních dvojích cen, uvedl Jaromír Sladkovský, ředitel skupinového marketingu segmentu Retail/SME v ČSOB. Současně jsme více rozlišili cenu za automatizované a ručně zpracovávané platby. Aby nedošlo k újmě těch, kteří jsou stále zvyklí podávat své platební příkazy na přepážce, zavádíme na všech pobočkách sběrné boxy, dodal Sladkovský.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).