Hlavní navigace

ČSOB Leasing a jeho zákazníci jsou připraveni na aplikaci nových sazeb DPH

Společnost ČSOB Leasing v rámci poskytování produktů a služeb zákazníkům reaguje včas na změny sazeb DPH platné od 1. ledna 2010 úpravou splátkových kalendářů a předpisů splátek u dotčených smluv.

Sdílet

Základní 19% sazba se zvyšuje na 20 %, snížená 9% sazba stoupne na 10 %. Změna sazeb DPH se vztahuje na všechna zdanitelná plnění od 1. ledna 2010 včetně s výjimkou přechodných ustanovení pro finanční leasing.

Nemusíme měnit splátkové kalendáře všem našim zákazníkům. Co však musíme udělat u všech smluv uzavřených na finanční leasing, je přepočet DPH u tzv. odkupní ceny, jejíž zdanitelné plnění DPH připadá po 1. lednu 2010. Odkupní cena, která obvykle činí 1 190 Kč, se vlivem nové sazby zvyšuje na 1 200 Kč. Zákazníkům nebudeme zasílat nový splátkový kalendář, ale tuto informaci obdrží jednoduše poštou tři měsíce před termínem řádného ukončení jejich smlouvy, upřesnil informace produktový a marketingový ředitel ČSOB Leasing Petr Neuvirth.

Změna zákona o DPH obsahuje přechodná ustanovení pro smlouvy na finanční leasing se začátkem pronájmu do 31. prosince 2008. U těchto smluv zůstávají sazby DPH v původní výši (např. 19 %) i po 1. lednu 2010 a splátkové kalendáře se nebudou přepočítávat. Pro zákazníka se tedy ani nadále nic nemění a platí dál stejné splátky.

U smluv na finanční leasing s datem uvedení předmětu financování do provozu po 1. lednu 2009 bude proveden přepočet všech splátek se zdanitelným plněním po 1. lednu 2010. U všech smluv uzavřených na operativní leasing bez služeb bude proveden přepočet splátek se zdanitelným plněním od 1. ledna 2010. Zákazník si tak pouze upraví trvalý příkaz k úhradě pro budoucí splátky od roku 2010.

Všem zákazníkům, kterých se tato změna týká, jsme již v listopadu tohoto roku odeslali nové splátkové kalendáře společně s informačním dopisem o změně DPH. V našich systémech jsme v souvislosti se zvýšením sazeb museli přepočíst více než 300 000 splátek u 7 000 leasingových smluv, řekl Petr Neuvirth. Zvýšení DPH se také týká všech poplatků za poskytované služby i vozidel prodávaných v našem autobazaru, doplnil Petr Neuvirth a upřesnil i podmínky pro nově uzavírané smlouvy: Tyto smlouvy již samozřejmě zohledňují předpokládané datum dodání předmětu financování a jsou kalkulovány s 20% DPH. V případě posunu dodání předmětu s 19% DPH na smlouvě uzavřené v letošním roce do roku 2010 ve splátkách také zohledníme aktuálně platnou DPH, aniž by zákazník musel doplácet rozdíl na již složené akontaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).