Hlavní navigace

ČSOB a KBC Investco poskytly významný úvěr ve výši 5,2 miliardy korun na privatizaci Sokolovské uhelné

ČSOB a KBC Investco uskutečnily jednu z největších transakcí v oblasti strukturovaného financování ve střední Evropě. Tak lze hodnotit úvěrový obchod se Sokolovskou těžební, a.s. v celkové výši 5,2 miliardy Kč, aranžovaný ve formě kombinace termínovaného úvěru poskytnutého ČSOB a mezaninového (tedy podřízeného) úvěru poskytnutého KBC Investco. Financování poslouží k odkupu akcií společnosti Sokolovská uhelná, a. s. od státu a dalších minoritních akcionářů. Výjimečnost finanční operace spočívá právě v zapojení mezaninového úvěru. Kapitálová síla skupiny KBC/ČSOB, kvalita privatizačního projektu i strukturování úvěru umožnily, aby banky profinancovaly celou privatizační operaci sokolovských dolů v rámci Skupiny KBC/ČSOB. Se zapojením dalších bank, jimž je třeba poskytnout určitý časový komfort, je možné uvažovat později.

Sdílet

Cílem strukturovaných úvěrů je namíchat takové složení jednotlivých typů financování, které bude nejlépe vyvažovat rizika, kvalitu projektu, zkušenost managementu v oboru, dostupný kapitál a cenu. Podíl mezaninového úvěru, který do určité míry nahrazuje vlastní kapitál projektu, přesahuje 10% poskytnutého financování a vychází tak klientovi vstříc zejména s ohledem na celkové úročení transakce. Po vstupu do Evropské unie roste zájem o akviziční financování a s ním také sílí volání po strukturovaném úvěrování. Takový postup často umožňuje financovat projekty, u nichž by byly běžné způsoby drahé nebo příliš rizikové, řekl po podpisu smlouvy se Sokolovskou těžební Marek Ditz, výkonný ředitel ČSOB zodpovědný za specializované financování. Podle něj je tato transakce dobrým příkladem toho, jak může banka klientovi ušít řešení rychle a přímo na míru. Transakce pro Sokolovskou těžební je první transakcí KBC Investco ve střední Evropě, řekl Floris Vansina, general manager KBC Investco. Naším cílem je být vnímán jako důležitý hráč v oblasti private equity v tomto regionu a já jsem velmi potěšen, že jsme měli možnost se na této významné transakci podílet. Těšíme se, že brzy přibudou další, dodal Vansina.

Nabídka ČSOB a KBC Investco respektovala v podstatných aspektech naše představy o financování akvizice Sokolovské uhelné. Oceňujeme nejen kvalitativní stránku, ale rovněž i maximální rychlost vyřízení celé záležitosti ze strany financující banky. Předpokládáme, že k zaplacení podílu státu i některých minoritních akcionářů Sokolovské uhelné dojde ještě v průběhu června, řekl František Štěpánek, předseda představenstva Sokolovské těžební.

Obecně lze označit za strukturovaný úvěr takovou půjčku, která je složena z různých typů úvěrů, podílí se na ní více subjektů nebo je určena pro několik společností. Banky dosud upřednostňovaly méně složité transakce. Rovněž klient chtěl často jednat pouze s jedním peněžním ústavem z důvodu zjednodušení nebo urychlení celého úvěrového procesu. Podle Petra Hutly, vrchního ředitele korporátního a institucionálního bankovnictví ČSOB, se však budeme se strukturovaným financováním setkávat stále častěji. Potřeby klientů a způsoby akvizic se totiž stále více odlišují a pouze pomocí klasických produktů by již banka nemohla nabídnout klientům potřebný komfort, dodal Petr Hutla.

Milan Tománek
výkonný ředitel Komunikace a vztahy k investorům ČSOB

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).