Hlavní navigace

ČS poskytla loni malým a středním firmám úvěry za více než 20 mld. Kč

Česká spořitelna poskytla v roce 2004 malým a středním firmám (SME) nové úvěry v celkovém objemu 20,2 mld. Kč. Celkové portfolio úvěrů segmentu SME dosáhlo na konci loňského roku 36,5 mld. Kč. V rámci EU Programu poskytla banka firmám úvěry za téměř 1 mld. Kč na financování projektů, které žádají o dotaci ze Strukturálních fondů Evropské unie (EU). V jednání je dalších 52 podnikatelských úvěrů za 1,3 mld. Kč na projekty žádající o dotaci z EU.

Sdílet

V loňském roce jsme se zaměřili hlavně na podporu firem a podnikatelů v souvislosti se vstupem do EU. Představili jsme nový EU Program, který jako komlexní nabídka produktů a služeb, slouží firmám k pokrytí potřeb souvisejících s podnikáním v EU, řekl Karel Mourek, ředitel úseku komerční centra České spořitelny.

Zájem firem o naše produkty a služby v EU Programu je značný. Přispěly k němu hlavně série odborných seminářů, které se konají v našich komerčních centrech po celé republice. První sérii tzv. EU seminářů jsme zahájili již na jaře roku 2003, dodal Mourek.

Vedle produktů a služeb zaměřených na pomoc firem při získávání dotací z EU a podporu jejich konkurenceschop­nosti v EU nabízí Česká spořitelna malým a středním podnikům celou škálu tradičních produktů a služeb jako je správa a vedení účtu, správa aktiv, provozní a investiční úvěry.

V dubnu 2001 zahájila banka první ze série svých TOP Programů – TOP Podnik, který je určený na podporu rychlého rozvoje perspektivních malých a středních firem. Do konce roku 2004 poskytla banka v rámci programu TOP Podnik investiční úvěry celkem za 5,3 mld. Kč. Ve firmách, které se zúčastnily programu se zvýšuje obrat o 33,7 %, zaměstnanost o 7,3 %, hrubý zisk o 48 % a objem exportu o 38 %.

Dalšími programy ze série TOP Programů, které následovaly po programu TOP Podnik je TOP Export na podporu firem při financování exportu, který vznikl v září 2002 a TOP Kapitál cílený na kapitálovou podporu SME zahájený v prosinci 2002.

Klára Gajdušková
tisková mluvčí České spořitelny, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).