Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond považuje pro ČR za optimální důchodový systém opt-out

Praha, 4. listopadu 2004 – Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond vítá vznik pracovní skupiny pro přípravu penzijní reformy pod vedením Vladimíra Bezděka. Společnost, jež je dle objemu spravovaných aktiv jedničkou na českém trhu penzijního připojištění, ji považuje za krok směrem k uskutečnění reformy důchodového systému. Za optimální variantu nového systému Credit Suisse Life & Pensions považuje kombinaci povinného státního a soukromého kapitálového pojištění – tzv. opt-out systém.

Sdílet

Credit Suisse Life & Pensions přivítala vznik koordinační skupiny pro přípravu penzijní reformy s nadějí, že Česká republika v blízké době vytvoří dlouhodobě udržitelný důchodový systém. Za přínosné považuje Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond také fakt, že skupina objektivně analyzuje více variant penzijní reformy, což zajistí nejen výběr varianty nejvhodnější pro Českou republiku a současně přispěje k objektivní a odpolitizované diskusi.

Věříme, že ustavením nezávislé skupiny, která zanalyzuje možné varianty penzijních systémů a navrhne řešení, se zde konečně v ČR otvírá možnost konsensu. V současnosti je totiž nevyhnutelnost zásadních změn zcela očividná, řekl generální ředitel Credit Suisse Life & Pensions Petr Žaluda.

Za optimální variantu považujeme systém tzv. opt-out. V tomto systému si bude každý moci zvolit, zda své příspěvky na sociální zabezpečení, které dnes stoprocentně plynou do státního průběžného systému, v tomto systému ponechá, nebo zda část z těchto plateb přesměruje do penzijních fondů. Za odpovídající bychom považovali, pokud by měli klienti možnost do těchto fondů přesměrovat nejméně 7 % hrubé mzdy, dodal Petr Žaluda. Penzijní fondy by tyto prostředky klientům zhodnocovaly a následně vyplácené penze tak dorovnají státem vyplácené penze na takovou úroveň, aby si klienti udrželi životní standard, na nějž byli zvyklí z produktivní­ho věku.

Pro systém opt-out se nedávno rozhodla Slovenská republika. Zde se změna již úspěšně zavádí do praxe, v plné míře začne platit od 1. ledna 2005. Slovenští pojištěnci si u částky odpovídající až 9 % hrubé mzdy zvolit, zda ji budou odvádět státu, či ji použijí na penzijní připojištění.

Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond se aktivně účastnil přípravy slovenské penzijní reformy z pozice jednoho z tamních předních penzijních fondů. V budoucnosti se chce stát významným účastníkem trhu také v „druhém pilíři“ – tedy v systému opt-out.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).