Česká republika patří k evropským podnikatelským „superstátům“

Podle mezinárodní studie společností HSBC a Future Laboratory patří Česká republika spolu s Polskem, Tureckem, Francií a Německem mezi „podnikatelské superstáty“. Zpráva oceňuje především sílící ekonomiku, důraz na inovace, pružný přístup k podnikání a pokračující investice do technologií.

Sdílet

Podle studie společnosti HSBC Commercial Banking Europe je Česká republika jedním z evropských podnikatelských „superstátů“ opírajících se o sílící ekonomiku a optimistický výhled budoucího růstu.

HSBC spolu se společností Future Laboratory dnes zveřejnila zprávu ‚Future Proofing Europe: New Models for Business Success‘. Ta obsahuje hospodářské údaje a rozhovory se zástupci podniků v řadě vybraných evropských trhů (včetně stovky zástupců z České republiky). Zpráva navíc přináší reprezentativní průřez názorů akademiků na ekonomické klima v celé Evropě.

Ze zprávy vyplývá, že Česká republika díky silné ekonomice, důrazu na inovace, pružnému přístupu k podnikání a pokračujícím investicím do technologií zvládla ekonomickou krizi úspěšněji než mnohé jiné země, kterým tak poskytla životně důležité ponaučení. Proto byla Česká republika vedle Polska, Turecka, Francie a Německa jmenována „superstátem“.

Zástupci více než dvou třetin (69 procent) firem v České republice soudí, že firmám se bude v nadcházejících letech dařit lépe, přičemž jen pět procent si jich myslí, že bude ekonomický vývoj naopak horší. Respondenti rovněž předpovídají, že dařit se bude zejména firmám, které vsadí na inovace (50 procent), využijí internetu (50 procent) či dají přednost investicím do technologií (43 procent).

Zpráva zahrnuje rovněž prognózu budoucnosti podnikání v České republice. V následujících pěti letech bude země těžit ze svých ekonomických předností a optimismu a navíc:

  • bude nadále budovat ekonomiku založenou na inovacích, s prosperující podnikatelskou kulturou podpořenou těsnějším propojením univerzit s průmyslem
  • vybuduje a udrží místní zaměstnanecké sítě, které mohou působit i v mezinárodním měřítku
  • chytře využije kombinaci nízkých mzdových nákladů a vzdělané pracovní síly, udrží si talentované zaměstnance a získá co nejvíce ze svého lidského kapitálu
  • bude nadále budovat solidní a efektivní technologickou infrastrukturu, aby místní podniky mohly přeskočit svou evropskou konkurenci. Tato investice umožní České republice rozvíjet u amerických a asijských technologických firem pověst technologické­ho centra
  • vyvine soustředěné úsilí kultivovat velmi zeštíhlené a efektivní podnikatelské prostředí, které bude po celém světě známé kvalitními výrobky za konkurenceschop­né ceny.

Tom Savigar z firmy Future Laboratory řekl: V následujícím desetiletí budou evropské ekonomice nadále dominovat Francie, Německo, Španělsko, Itálie a Británie, už jen kvůli velikosti svého trhu. Ovšem právě podnikatelské modely a finanční postřehy z menších ekonomických mocností jako je Česká republika umožní evropským firmám přehodnotit, co to znamená úspěch v podnikání. Tak jako Polsko a Turecko hraje Česká republika klíčovou roli v tom, aby si další evropské země, jak vyspělé, tak rozvojové, vzaly ponaučení z minulosti a v následujícím desetiletí přizpůsobily svou firemní kulturu a finanční modely.

Andrew Blach, ředitel divize firemního bankovnictví české pobočky HSBC Bank plc, prohlásil: V porovnání s ostatními evropskými zeměmi šla Česká republika do recese s nízkým rozpočtovým deficitem a vláda podnikla kroky, aby fiskální situace neznemožnila další optimální a dynamický ekonomický vývoj. Tato síla a optimismus plynoucí ze zprávy jsou pro Českou republiku klíčovým faktorem a firmy by se podle toho měly zařídit. Teď je čas jednat, ať již jde o rozhodnutí rozšířit působení na mezinárodní úroveň nebo investovat do nejnovějších inovací či technologie a vybavit tak firmu do budoucna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).