Hlavní navigace

Česká pojišťovna při likvidaci škod po požáru využívá speciální sanační technologii

[Tisková zpráva] Znáte české přísloví, že je lepší vyhořet, než se stěhovat? Omyl – kdo viděl dům nebo byt po požáru, rozhodně by se raději stěhoval. Třeba i několikrát.

Sdílet


Očouzené stěny, seškvařené plasty, nepříjemný štiplavý zápach a všudypřítomná černá špína. Průměrná rekonstrukce bytu po požáru trvá týdny a mnohdy i měsíce. Jen obyčejná oprava omítek, které často vezmou za své, prodlouží rekonstrukční a úklidové práce minimálně o týden. Česká pojišťovna dnes díky novým technologiím dokáže svým klientům opravy urychlit.

Ve spisech České pojišťovny skončí každoročně tisíce požárů se škodami za desítky až stovky milionů korun. Loňský prosinec a zejména pak silvestrovské veselí opět přinesly zvýšený počet požárů – likvidátoři jich řešili přes 240 s celkovou vzniklou škodou kolem 39 milionů korun. Jen na Štědrý den nahlásili klienti České pojišťovně 26 požárů za 350 tisíc korun, na Silvestra a Nový rok to pak bylo 25 případů, jejichž dopad byl vyčíslen na více než čtyři miliony korun.

Zkušenosti pracovníků České pojišťovny, kteří pomáhají klientům řešit jejich pojistné události, potvrdily, že zvlášť v tuhých zimách lidé své domovy vytápějí různými palivy nedostatečné kvality, nevěnují pozornost přímotopům nebo používají nevhodná topná zařízení. Rovněž požáry „od elektroniky“ se ve statistikách objevují stále častěji – příkladem může být požár vzniklý od zakrytého set-top boxu, který jeho majitel přes zimní dovolenou neodpojil ze sítě a zřejmě ještě přikryl i okrasnou dečkou.

Jedním z těch posledních byl požár bytu v činžovním domě, který vznikl zcela nenápadně – zkratem v televizi. V jedné místnosti shořelo kompletně celé vybavení, ostatní zařízení pokojů se podařilo alespoň zčásti zachránit, ale v celém třípokojovém bytě zcela zmizely pastelové malby pod nánosem černého prachu a sazí. Znečištěné stěny se tak staly místem prvního pokusu, jak malby zachránit a místo náročné opravy je raději zkusit sanovat novým postupem.

„Speciální technologie nástřiku stěn je zcela unikátní novinkou v oblasti sanací po požáru, kterou jako první pojistitel v ČR ve spolupráci se společností Belfor využíváme,“ uvádí Petr Pokorný, vrchní disponent TOP likvidace pojistných událostí ČP.

V případě zmíněné pojistné události byl použit nástřik SRF. Jde o speciální film, jenž se nanáší na omítku nástřikem. Jedna místnost se takto ošetřuje zhruba hodinu, dalších 8 až 12 hodin film zraje. Po této době lze vzniklý film ze zdi jednoduše sloupnout a pod ním se ukáže malba v původním stavu. Mastné saze zůstanou zachyceny ve filmu. Výhodou této techniky je, že se do zdí nedostává žádná voda a následné vymalování může proběhnout okamžitě. Další výhodou je minimální množství likvidovaného odpadu, což je velmi šetrné k životnímu prostředí. „Navíc následnou ionizací nebo ozonizací je odstraněn nepříjemný zbytkový zápach po požáru,“ říká Petr Hettner ze společnosti Belfor.

„Vždy analyzujeme konkrétní situaci a vybereme a navrhneme klientům České pojišťovny takový postup a metodu sanace, která je v konkrétním případě nejvhodnější. Používáme přitom nejpokrokovější sanační metody, které dále rozvíjíme ve vlastním vývojovém centru a laboratořích,“ doplňuje Petr Hettner.

Speciální nástřik je nejen časově rychlejší, ale i komfortnější pro klienta. „Poškození vzniklá požárem doprovázejí také další škody – např. vzniklé v důsledku hasičského zásahu. Klienti se při představě čistění a likvidace následků požáru vodou obávají dalších poškození a hlavně zdržení rekonstrukčních prací. Samozřejmě čím dříve se o postupu likvidace rozhodne, tím lépe,“ doplňuje zkušenosti z praxe likvidátorka ČP Lenka Přibylová.

„V současné době se již tato metoda nástřiku osvědčila například u škody znečištěním zplodinami z požáru, kdy byla takto sanována štuková imitace leštěného betonu, jehož oprava jinak není možná a dříve u takto poškozených štuků muselo dojít k otlučení a jejich znovuvytvoření,“ doplňuje Petr Pokorný.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).