Hlavní navigace

Klienti České pojišťovny hlásí každý měsíc téměř 500 úrazů z povinného ručení, někdy i velmi kuriózních

Česká pojišťovna eviduje za tři čtvrtletí letošního roku jen z povinného ručení 4372 úrazy, které se staly při dopravních nehodách. Jejich počet se oproti srovnatelnému období loňského roku zvýšil téměř o 10 %, u kategorie motorkářů to bylo dokonce o čtvrtinu. Vzrostl také počet vážných úrazů s trvalými následky, které z povinného ručení uplatňuje až 15 % klientů. V souvislosti se zítřejším Světovým dnem úrazů to není příliš lichotivá informace.

Sdílet

Protože úrazů za volantem přibývá, rozhodla se Česká pojišťovna přidat zdarma ke svému povinnému ručení právě úrazové pojištění pro řidiče. Poprvé jsou tak od 1. října ochráněni pojištěním nejen všichni ostatní účastníci dopravní nehody, ale také řidiči samotní. „Základními limity u pojištění úrazu je 100 tisíc Kč za smrt následkem úrazu a za trvalé následky úrazu dvojnásobek. Jestliže řidič již nějaké vlastní úrazové pojištění má, může případnou událost likvidovat z obou typů pojištění, respektive ze všech svých platných smluv,“ vysvětluje produktová manažerka pojištění motorových vozidel Šárka Majdlová.

„Nejčastějšími úrazy řidičů jsou otřesy mozku, tržné rány na hlavě, úrazy krční páteře. To v lepším případě. V těch horších jde většinou o zlomeniny, hlavně žeber nebo zhmožděniny hrudníku a břicha včetně vnitřních zranění až po polytraumata. Čím dál tím častěji vznikají při dopravních nehodách velmi vážné úrazy, o čemž svědčí i to, že téměř 70 % těch nejzávažnějších trvalých následků, které jsou hlášeny z úrazového pojištění, pochází právě z nich,“ uvádí ředitelka odboru likvidace životního pojištění České pojišťovny Pavla Konečná.

Z povinného ručení nejsou likvidovány pouze obvyklé dopravní úrazy, ale i některé kuriózní. Například před nedávnem hradila Česká pojišťovna poškozené mladé řidičce i zásah plastického chirurga. Při dopravní nehodě a nárazu hrudníku na volant jí totiž praskl jeden z prsních implantátů, takže musel být operativně vyjmut a nahrazen novým.

Kuriozity najdou operátoři i v hlášeních úrazů ze zcela obyčejných prací v domácnosti, na zahradě, při kutilství…Dle statistik jsou právě tyto činnosti v kombinaci se sportem a turistikou nejčastější příčinou úrazů. Letos jich bylo klienty České pojišťovny zaregistrováno již více než 133 tisíc.

Mezi nimi úraz otce, který chtěl svému bojácnému synovi předvést, jak se leze na strom, ale bohužel to předváděl tak nešťastně, že z něj spadl a zlomil si obě ruce. Nebo muže, jehož po delší cestě vítala manželka tak vehementně, že mu při skoku do náruče poranila žebra a mezižeberní svaly. Máme i případ rodičů, kteří hlásili hned dvě pojistné události svých dětí najednou. Jejich děti – bratr se sestrou ve věku 12 a 13 let – se přetahovali o kliku u zčásti prosklených dveří. Když se podařilo dívce dveře do jejího pokoje konečně přibouchnout, sklo se vysypalo. Oba skončili se řeznými ranami v obličeji a na rukou na chirurgii. Další téměř neuvěřitelný úraz se stal pětiletému chlapci, který chtěl dát koni svého strýce sušenku, ale jak se k němu natahoval, uklouzla mu noha a upadl. Nic by se nestalo, kdyby se kůň nelekl. Vzápětí chytil chlapce za kapuci mikiny a vyhodil jej do vzduchu. Naštěstí několikametrový let vzduchem a následný pád do trávy odneslo jen zlomené předloktí.

Pracovníci likvidace úrazového pojištění České pojišťovny zkoumali ve statistikách nejčastější diagnózy úrazů, které České pojišťovně hlásí její klienti. „Vybrali jsme pojistné události zhruba za období osmi let a z celkového počtu více než dvou milionů úrazů jsme zpracovali statistiku nejčastějších diagnóz. Na prvním místě je chirurgicky ošetřená řezná nebo tržná rána. Druhým nejčastějším úrazem je podvrtnutí kotníku na třetím místě pak figuruje podvrtnutí kolenního kloubu,“ uvádí Jan Škanta z úseku životního pojištění Klientského servisu ČP. Další místa zaujímají popáleniny, omrzliny nebo poleptání a právě zlomeniny všeho druhu.

I úrazy provázejí v poslední době pojistné podvody. Specialisté České pojišťovny věnují velkou pozornost také prověřování hodnověrnosti dokumentů, které klient doručí pojišťovně. Někdy se totiž stává, že jsou zcela falešné a nebo dodatečně upravované. „V poslední době jsme zaregistrovali také pokus o antidatování smlouvy úrazového pojištění řidiče ze západních Čech, který utrpěl zranění páteře po srážce se srnou. Pojistnou smlouvu uzavřel až po úrazu, kdy jeho prognóza byla nejistá a obával se trvalých následků. Na tento pokus včas upozornil zaměstnanec pojišťovny, takže po prošetření všech okolností k výplatě nedošlo. Nedošlo ani na hrozbu trvalých následků, řidič však ponese veškeré důsledky svého nekalého jednání,“ říká vrchní ředitel úseku interního auditu a vyšetřování Pavel Východský.

Česká pojišťovna eviduje více než 360 tisíc úrazových pojistek a dalších více než 2,2 milionu úrazových připojištění k životním pojištěním a každoročně zaznamenává zhruba 5% nárůst zájmu o úrazové pojištění. Dle celostátní statistiky počty úrazů v jednotlivých měsících i věkových kategoriích kolísají, ale obecně lze říct, že jejich celkový počet je řádově několik let přibližně stejný a úrazů neubývá.

Česká pojišťovna je součástí mezinárodní finanční skupiny PPF. Skupina PPF úspěšně spravuje aktiva v hodnotě téměř 225 miliard Kč a rozvíjí své obchodní aktivity v České republice, na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině, v Kazachstánu, v Bělorusku, na Kypru, ve Vietnamu a v Číně. Skupina PPF se zabývá pojišťovnictvím, spotřebitelským financováním a bankovnictvím a také poskytuje komplexní služby v oblasti správy majetku. Ve společnostech patřících skupině PPF pracuje více než 24 000 zaměstnanců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).