Hlavní navigace

Commerzbank: Při hledání exportního partnera hraje prim zkušenost, tradice, pobočky na atraktivních místech a síť korespondenčních bank

[Tisková zpráva] Rusko pro Česko po sousedním Německu představuje druhý nejatraktivnější exportní trh.

Sdílet

Jen za poslední rok stoupl podle analýzy Commerzbank AG zájem o export do této země o 35 procent. Z více než čtyřicetiletých exportních zkušeností Commerzbank v Německu navíc vyplývá, že při hledání exportních partnerů jsou klienti velmi opatrní a konzervativní.

„Z pohledu klientů hraje prim zkušenost banky. Commerzbank má velké plus: je vedoucí bankou pro zahraniční obchod v Německu, které je největším světovým exportérem – 40 procent zahraničního obchodu Německa se realizuje přes Commerzbank. A klient v Česku má k dispozici stejné služby jako exportér v Německu. Disponujeme výjimečnou sítí korespondenčních bank, konkrétně sedmi tisíci. To jsou aktuálně pro exportéry klíčová data,“ vysvětlil Luboš Křen, ředitel oddělení CMIB (Cash Management & International Business) pražské pobočky Commerzbank AG.

Podle Křenových slov je i zvýšený zájem o export do Ruska logický. „Jde o historické teritorium, které české firmy znají. Velmi často se také v případě exportů do této lokality jedná o výměnu či údržbu stávajícího zařízení, které tam české firmy v minulosti vyvezly. Vytváří se tak mix historické zkušenosti a očekávání budoucích dobrých obchodů. Samozřejmě nejde jen o Rusko jako takové, ale o země celého bývalého Sovětského svazu – tam české firmy historicky dodávaly a chtějí se vrátit,“ upozornil Luboš Křen.

Služby související s exportem do Společenství nezávislých států se od služeb souvisejících s exportem do jiných zemí nijak neliší. Samozřejmostí je podpora financování exportu, potvrzování akreditivů, poskytování dodavatelských úvěrů obvykle prostřednictvím odložené platby, odkup pohledávek z akreditivů, vystavování záruk, vedení účtu v rublech, vypořádání rublových transakcí spot či forward. Nezbytností je samozřejmě bezpečný a rychlý platební styk prostřednictvím korespondenčních ban­k.

Požadavky klientů, jejichž exportní záměr se nespecializuje jen na jedno teritorium, se rozšiřují ještě o síť poboček na atraktivních místech. Commerzbank proto disponuje pobočkami ve všech světových finančních centrech – v New Yorku, Londýně, Tokiu, ve Frankfurtu nad Mohanem, v Moskvě, Hongkongu, Šanghaji, Singapuru, Paříži, Curychu a Dubaji.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).