Hlavní navigace

Co nového v Mittal Steel Ostrava. Vliv výsledků hospodaření na Komerční banku a Českou spořitelnu.

Shrnutí obchodování na trhu RM SYSTÉMu.

Sdílet

Obchodování v uplynulém týdnu se obešlo bez výraznějších výkyvů a index RM se pohyboval v úzkém pásmu kolem 2 400 bodů. Světové finanční trhy očekávaly zasedání Evropské centrální banky, která dle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na současných 3%.

Společnost Mittal Steel Ostrava za druhé čtvrtletí roku 2006 vyrobila celkových 815 tisíc tun oceli, což je o 20 tisíc tun více než v předchozím čtvrtletí a pravděpodobně překročí letošní plán vyrobit 3,1 mil. tun oceli. Pozitivně se projevuje především silná poptávka na trhu a příznivá ekonomická situace regionu.

Ke konci června společnost zaměstnávala 8 860 lidí, nicméně v současné době společnost v rámci restrukturalizace „dobrovolně“ propouští stovky zaměstnanců. Tímto krokem chce ostravský Mittal Steel dlouhodobě uspořit náklady řádově v miliardách korun. Původní plán byl propustit až 1000 zaměstnanců. Poslední zprávy hovoří o velkém zájmu o dobrovolný odchod spojený s velkými finančními kompenzacemi, které se pohybují kolem 0,5 mil. Kč na jednoho zaměstnance. Celkově má společnost na náhrady zatím připravenou 1 miliardu Kč. Na všechny tyto události kurz akcie reagoval růstem o 50 Kč a týden emise uzavřela na 2 400 Kč.

Při poměrně malých objemech obchodů posílily akcie České spořitelny během týdne k 714 Kč. Vliv na to mělo oznámení výsledků hospodaření společnosti za první pololetí. Čistý zisk se zvýšil o 1% na 4,87 mld. Kč. Na růstu zisku má podíl lepší úroková marže a vyšší počet finančních transakcí. Obecně má na bankovní tituly negativní vliv rostoucí úroková sazba. Právě tento faktor byl jedním z příčin mírného oslabení titulu v minulém týdnu, kdy ČNB zvýšila základní sazbu na 2,25%.

Až k 822,30 Kč se vyšplhala cena akcií ČEZ. Největší zásluhu na tom měl výsledek virtuální aukce elektrické energie, kde průměrná cena elektrické energie vzrostla o 17,1%. Výsledky virtuální aukce jsou jedním z vodítek při určování velkoobchodní ceny elektřiny v příštím roce. Výsledek je mírně nad očekáváním trhu, který očekával zdražení o 10 – 15%. Ceny pro domácnosti by měly vzrůst o 5,7%. Negativně na akcie ČEZu působily politické tlaky. Trhy nepřijaly příliš s nadšením především populistické vyjádření ministra průmyslu o sociálních dávkách financovaných ze zisku ČEZ.

Další z řady podniků, které již prezentovaly výsledky hospodaření za první pololetí je Komerční banka. Ta v uplynulém období vytvořila čistý zisk 4,688 mld. Kč, což znamená zlepšení o 12,1% y/y, provozní výnosy se zvýšily o 7,6% na 12,386 mld. Kč. Výsledky byly mírně lepší než očekávané, ale reakce trhu byla spíše neutrální. Titul týden uzavřel na 3 219,60 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).