Hlavní navigace

ČNB vydala Zprávu o inflaci II/2010

[Tisková zpráva] Bankovní rada České národní banky dnes zveřejnila letošní druhou Zprávu o inflaci, která je jedním ze základních prvků komunikace centrální banky s veřejností v režimu cílování inflace.

Sdílet

Významnou součástí tohoto čtvrtletně zveřejňovaného dokumentu je prognóza budoucího vývoje české ekonomiky, představující klíčový vstup pro rozhodování o měnové politice. Cílem zveřejňování prognózy a jejích předpokladů je činit měnovou politiku co nejvíce transparentní, srozumitelnou, předvídatelnou, a proto důvěryhodnou. ČNB předkládá Zprávu o inflaci dvakrát ročně k projednání Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Aktuální zpráva vychází z informací dostupných k 23. dubnu 2010 a bankovní rada ČNB ji schválila na svém zasedání dne 13. května 2010.

Prognóza obsažená v této zprávě očekává, že celková meziroční inflace se bude v dalším průběhu letošního roku postupně zvyšovat a v jeho závěru se vlivem již provedených daňových změn dostane dočasně mírně nad 2% inflační cíl ČNB. Poté se sníží a v horizontu měnové politiky, tj. ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2011, se bude nacházet mírně pod inflačním cílem.

Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, od které se odvíjí rozhodování o nastavení úrokových sazeb, se k cíli přiblíží až v roce 2011 na pozadí výraznějšího oživení ekonomické aktivity. Na horizontu měnové politiky se dopady daňových změn již nebudou projevovat a měnověpolitická inflace bude totožná s celkovou inflací. Podle prognózy se oživení vnější poptávky v letech 2010 a 2011 odrazí v návratu tuzemského HDP k meziročnímu růstu. V letošním roce bude výraznějšímu růstu ještě bránit pokles spotřeby domácností vlivem vývoje na trhu práce a úsporných rozpočtových opatření. Na přechodné snížení růstu HDP bude mít vliv také opětovné dočasné snížení zahraniční poptávky, která má podle předpokladu prognózy tvar nesouměrného „W“.  V roce 2011 oba uvedené vlivy odezní a růst HDP začne trvaleji zrychlovat. Nominální měnový kurz na prognóze pozvolna zhodnocuje. S prognózou je konzistentní nejprve mírný pokles tržních úrokových sazeb, následovaný jejich stabilitou a postupným růstem od roku 2011.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).