Hlavní navigace

ČNB vydala Zprávu o inflaci I/2010

[Tisková zpráva] Bankovní rada České národní banky dnes zveřejnila letošní první Zprávu o inflaci, která je jednou ze základních součástí komunikace centrální banky s veřejností v režimu cílování inflace.

Sdílet

Důležitou částí čtvrtletně zveřejňovaného dokumentu je prognóza budoucího vývoje české ekonomiky, představující klíčový vstup pro rozhodování o měnové politice. Smyslem zveřejňování prognózy a jejích předpokladů je činit měnovou politiku co nejvíce transparentní, srozumitelnou, předvídatelnou, a proto důvěryhodnou. ČNB předkládá Zprávu o inflaci dvakrát ročně k projednání Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Aktuální zpráva vychází z informací dostupných k 22. lednu 2010 a bankovní rada ČNB ji schválila na svém zasedání dne 11.2.2010.

Prognóza popsaná v této zprávě očekává, že celková meziroční inflace se bude v průběhu roku 2010 postupně zvyšovat a v jeho druhé polovině se v důsledku daňových změn dočasně dostane až mírně nad 2% inflační cíl ČNB. Poté se sníží a v horizontu měnové politiky, tj. v první polovině roku 2011, se bude nacházet poblíž inflačního cíle. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, se bude od začátku letošního roku nacházet pod celkovou inflací. Na horizontu měnové politiky se tak bude zezdola přibližovat k cíli ČNB. Propad výkonu české ekonomiky v roce 2009 vystřídá od prvního čtvrtletí letošního roku mírný meziroční růst HDP, který bude ale v průběhu roku zvolňovat vlivem utlumené domácí spotřeby, opětovného zpomalení ekonomického růstu v eurozóně a odeznívání prorůstového vlivu některých protikrizových opatření v ČR a v zahraničí. V roce 2011 pak růst domácí ekonomické aktivity zrychlí vlivem výraznějšího oživení zahraniční poptávky. V roce 2010 je očekáván růst HDP v průměru o 1,4 % a v roce 2011 v průměru o 2,1 %. Nominální měnový kurz se na prognóze pozvolna zhodnocuje. S prognózou je konzistentní stabilita krátkodobých úrokových sazeb v první polovině letošního roku poblíž stávající úrovně a jejich následný postupný růst.

CNB_prognoza

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).