Hlavní navigace

ČMSS financovala v roce 2004 bydlení obyvatel ČR částkou 19,5 mld. Kč

Rok 2004 byl pro Českomoravskou stavební spořitelnu opět rokem mimořádným. Objem finančních prostředků poskytnutých klientům v loňském roce dosáhl rekordních 19,5 mld. Kč. Podle kvalifikovaného odhadu ČMSS dosáhla v objemu poskytnutých finančních prostředků téměř polovičního podílu na trhu stavebního spoření. Za jedenáct let své existence tak ČMSS poskytla svým klientům více než 76 mld. Kč ve formě překlenovacích úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření, což představuje téměř čtvrtinu ze všech úvěrů na bydlení poskytnutých v ČR.

Sdílet

Rostoucí tržní podíl ČMSS v oblasti stavebního spoření

V roce 2004 ČMSS uzavřela 253 376 nových smluv o stavebním spoření, přičemž celková výše cílových částek dosáhla objemu 54,6 mld. Kč. V meziročním srovnání tak v této oblasti ČMSS upevnila svoji pozici na trhu stavebního spoření a navýšila svůj tržní podíl. Odborníci odhadují tržní podíl ČMSS objemu cílových částek na 44 – 45 %.

ČMSS největším poskytovatelem úvěrů na trhu

Nabídka kvalitních úvěrových produktů, které účinně pomohou obyvatelům České republiky při financování bydlení, je jedním z hlavních cílů ČMSS. Skutečnost, že obyvatelé ČR se nejčastěji obracejí právě naši stavební spořitelnu, potvrzuje, že nastoupený trend je správný.Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů (meziúvěrů) dosáhl částky 19,5 mld. Kč. Ve srovnání s konkurencí jsme podle kvalifikovaného odhadu v roce 2004 v objemu nového úvěrového obchodu (nové překlenovací úvěry + nové úvěry) dosáhli tržního podílu 48 – 50 %. Objem 19,5 mld. Kč je v úvěrech na bydlení vůbec nejvyšší na našem bankovním trhu.

Ve srovnání s loňským úspěšným rokem vzrostl objem úvěrů poskytnutých ČMSS o téměř 11 %. V meziročním srovnání tržních podílů v oblasti úvěrů si ČMSS udržela vysoké hodnoty. K 30. září 2004 činil objem všech úvěrů poskytnutých na bydlení v České republice celkem 297 mld. Kč. ČMSS se na tomto objemu, tj. na financování bydlení v ČR, podílela téměř čtvrtinou. V roce 2004 tak ČMSS potvrdila svoji pozici největší úvěrové banky na bydlení v ČR.

Využívání úvěrů poskytnutých klientům ČMSS

V roce 2004 klienti ČMSS využili úvěrové prostředky podle objemu takto: na zakoupení staršího rodinného domu či bytu – 36 %, na úpravy, modernizace a rekonstrukce stávajícího bydlení – 32 %, na koupi nových bytů a rodinných domů – 24 % a zbývajících 8 % bylo investováno do dalších potřeb spojených s bydlením.

Bilance roku 2004 a výhled na rok 2005

Rok 2004 byl pro ČMSS rokem dalšího pokračování úvěrového růstu. Zájem o stavební spoření trvá a úvěrový obchod se zvyšuje každým následujícím rokem. Počet bytů v ČR vzhledem k počtu domácností je ve srovnání s vyspělými evropskými státy zatím podprůměrný. Na trhu chybí 408 000 obyvatelných bytů. Současně je bytový fond v ČR zastaralý, celých 42 % bytového fondu bylo postaveno do roku 1945, což vytváří výrazný potenciál pro investice obyvatelstva do bydlení a zejména k modernizaci bytu nebo rodinného domu.

Obchodní výsledky ČMSS za rok 2004 potvrzují důvěru klientů a tuto skutečnost dokládá i řada ocenění, které v loňském roce ČMSS získala. Zdravé sebevědomí ČMSS dokazuje i rozšíření standardní obchodní nabídky o nové finanční produkty (konkrétně se jedná o penzijní připojištění, podílové fondy), které jsou v prodeji od třetího čtvrtletí roku 2004.

Akcionáři ČMSS jsou Československá obchodní banka, a.s., s 55% podílem a německá stavební spořitelna Bausparkasse Schwäbisch Hall AG s 45% podílem.

Mgr. Ing. Rostislav Trávníček
marketingový ředitel ČMSS

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).