Hlavní navigace

ČIPOVÁ PLATEBNÍ KARTA – BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

Sdílet

V polovině února 2003 vydala Komerční banka první čipovou kartu Visa Electron v ČR. Od běžných platebních karet se liší tím, že obsahuje vlastní mikroprocesor, RAM, ROM a programovatelnou paměť (EEPROM). Čipová karta používá tzv. globální platformu, která umožňuje snadnou implementaci nových aplikací do paměti čipu. Díky tomu může karta zároveň obsahovat debetní i kreditní program, sloužit jako jízdenka na městskou hromadnou dopravu nebo jako propustka na pracoviště.

Podle odborníků je čip technologií budoucnosti zejména proto, že v současné době neexistuje lepší zabezpečení platebních karet. České i světové banky by dle pravidel a doporučení mezinárodních asociací měly na čip přejít do roku 2005.

Jaké hlavní výhody přináší čipové karty uživatelům?
Čipové karty poskytují uživateli především vysokou úroveň zabezpečení při provádění transakcí. Vydavatel karty může nastavit parametry karty tak, aby při použití karty bylo vždy nutné zadat PIN. České banky se dohodly, že nastavení tohoto parametru (zadávání PIN při každé transakci) se stane standardem pro vydávání čipových karet v České republice.

Vzhledem k tomu, že v čipu jsou uložena zašifrovaná data, která jsou uložena v nepřístupné zóně čipu, je tento typ karty mnohem obtížněji padělatelný než běžně používaná karta s magnetickým proužkem.

Kromě ochrany před zneužitím přinášejí čipové karty i další výhody. Na čip lze implementovat například věrnostní programy, takže zákazník může být zapojen do věrnostního programu daného obchodního místa a nemusí mít ještě další speciální kartu od obchodníka. Na čip je také možné uložit identifikační údaje majitele, který mu umožní vstup do různých budov, elektronický podpis nebo informace o pojištění a zdravotním stavu.

Jak lze čipovou kartu získat?
Momentálně nabízí čipovou kartu Visa Electron pouze Komerční Banka. Zahájení vydávání všech ostatních druhů platebních karet, které budou vybaveny čipovou technologií, plánuje Komerční banka nejpozději do léta 2003. Podmínkou pro získání karty je založení běžného účtu u Komerční Banky. V rámci balíčků Ideal a Perfekt konto je mezinárodní čipová platební karta VISA Electron po celou dobu vedení účtu zdarma.

V květnu by se k vydávání karet s čipovou technologií měla přidat také ČSOB.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).