Hlavní navigace

Tomáš Nymburský, HSBC BANK: Čína mezi pěti největšími světovými investory

[Tisková zpráva] Čína se stala pátým největším světovým investorem s celkovým objemem 56,5 miliardy dolarů přímých zahraničních investic. Podle očekávání analytiků by měly přímé zahraniční investice do Číny letos překročit hranici 100 miliard dolarů, zatímco v loňském roce tato suma představovala 90 miliard.

Sdílet

Růst obou, jak přímých zahraničních, tak domácích investic odráží rostoucí hospodářskou sílu a přitažlivost Číny jako investiční destinace. Podle čínského ministerstva obchodu do konce roku 2009 investovalo více než třináct tisíc čínských podniků ve 177 regionech po celém světě. Největší objem finančních prostředků byl soustředěn do asijsko-pacifické oblasti (71,4 %).

Bez zajímavosti ale není, že čínské pozornosti neušla ani Evropa, která se umístila na třetím místě (5,6 %) po Latinské Americe (13 %). Lze předpokládat, že Evropa bude pro čínské investory díky trvajícímu ekonomickému poklesu nadále zajímavá a objem čínských investic se bude dramaticky zvyšovat. Statistiky ukazují, že čínští investoři se zaměřují na dva trhy, a to trh rozvinutých zemí jako jsou například Spojené státy či Evropská unie a rozvíjející se trh, jenž představuje právě Latinská Amerika nebo asijsko-pacifická oblast.

Základním doporučením pro západoevropské společnosti, které chtějí uspět v asijské konkurenci, je především maximalizovat lidský kapitál. Souvisí to se vzděláním kvalifikované pracovní síly a vytvářením tzv. dodavatelského řetězce inovací. To znamená, že staré paradigma, které kdysi platilo – výzkum a vývoj na západě, je potřeba zapomenout.  Je nutné přesouvat na východ i vědu a výzkum. V oblasti inovací tyto země udělaly obrovský pokrok. Investice do inovací v Číně je 1,5 % HDP. Pro ilustraci v Česku to je 1,4 % HDP. Zde se jedná o obrovský nepoměr, a pakliže my nebudeme investovat do inovací, těžko můžeme konkurovat těmto zemím.

Tomáš Nymburský, ředitel exportních služeb HSBC BANK plc. – pobočka Praha

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).