Hlavní navigace

Cesta na hory se bez pojištění může hodně prodražit

Chystáte se lyžovat v zahraničí a uvažujete, že pojedete bez cestovního pojištění? Po vstupu České republiky do EU získali čeští občané na území členských států EU, států Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska nárok na zdravotní péči na účet své zdravotní pojišťovny, a to za stejných podmínek jako místní občané. Často se proto setkáváme s mylným dojmem, že komerční pojištění léčebných výloh je v případě výjezdu do uvedených států zbytečné.

Sdílet

Je třeba si však uvědomit, že komerční cestovní pojištění, konkrétně pojištění léčebných výloh, zajišťuje ochranu i v případech, na které veřejné zdravotní pojištění nepamatuje. Nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako pro místní občany znamená, že si český občan bude muset zaplatit stejnou spoluúčast jako místní občané a že zdravotní péči bude muset čerpat v zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. V zařízeních, která nejsou financována z veřejných zdrojů, si bude muset ve většině případů zaplatit celou péči sám, vysvětluje Vít Janouch, produktový manažer ČSOB Pojišťovny.

Komerční pojištění léčebných výloh zároveň, mimo jiné, kryje i náklady na převoz pojištěného do zdravotnického zařízení případně na převoz pojištěného do České republiky, pokud ze zdravotních důvodů nemůže využít původně plánovaný způsob dopravy. Tyto náklady si jinak musí turista zaplatit sám. Velmi podstatnou výhodou pojištění léčebných výloh je také to, že nabízí non-stop asistenční službu, která poskytuje pomoc osobám, které se při pobytu v zahraničí dostanou do nesnází.

Příklad

Petr, třicetiletý muž, se vydal s kamarády lyžovat do Rakouska. Třetí den bohužel srazil na sjezdovce jiného lyžaře a sám si přivodil zlomeninu dolní končetiny. Jeho zranění si vyžádalo leteckou přepravu do nemocnice. Po třech dnech hospitalizace a operačním zákroku mohl být převezen zpět do ČR. Kromě nákladů na vlastní zdravotnickou péči však bylo nutné uhradit hmotnou škodu vzniklou druhému účastníku nehody. Petr si bohužel neuzavřel komerční cestovní pojištění, proto musí veškeré náklady spojené s léčbou, převozem helikoptérou do nemocnice i nákladů na odškodnění druhého účastníka nehody řešit sám.

Kolik vše stálo?

cena transportu helikoptérou: 129 000,– CZK
tři dny hospitalizace v nemocnici (bez nadstandardní péče): 45 000,– CZK
ošetření a chirurgický zákrok: 168 300,– CZK
repatriace do ČR sanitkou*: 29 000,– CZK
náhrada škody na vybavení druhému zraněnému: 15 500,– CZK
Celkové náklady: 386 800,– CZK
* vzhledem k povaze zranění nebylo možné uskutečnit návrat do České republiky původně plánovaným způsobem.

Pojištění léčebných výloh = od 17,– CZK/den

Rekreační lyžování či snowboarding na vyznačených a veřejnosti přístupných sjezdovkách a trasách je kryt standardním pojištěním léčebných výloh. Pro tyto aktivity tak není třeba sjednávat pojištění léčebných výloh ve variantě pro nebezpečné sporty.

Pojištění odpovědnosti za škodu = 5,– CZK/den

Do značné výše se mohou vyšplhat i plnění za škody na zdraví nebo majetku, které v zahraničí zaviní pojištěný a které jsou kryty pojištěním odpovědnosti za škodu. Kuriózní byl například případ, kdy klientka ČSOB Pojišťovny v Rakousku před obchodem uvázala svého psa ke stojanu na kola. Pes se po chvíli rozhodl, že se půjde proběhnout, stojan na kola vzal s sebou a poškodil s ním dvě auta zaparkovaná u chodníku. Vzniklá škoda byla 65 000 Kč. Při škodách na zdraví však může jít o mnohonásobky této částky. V takových případech je vedle náhrady způsobené hmotné škody obvyklá také úhrada nákladů za léčbu. Pokud by se u poškozeného objevily trvalé následky úrazu, musí viník počítat s tím, že poškozený bude za tyto následky požadovat kompenzaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).