Hlavní navigace

Český řidič najezdí týdně téměř 500 km

Čeští řidiči najedou týdně průměrně 479 km. Z toho připadá 352 km na všední dny a 127 km na víkendy. Ekonomická situace je však stále častěji nutí přemýšlet o tom, jak jezdit úsporněji - styl „brzda-plyn“ je minulostí. Vyplývá to z aktuálního výzkumu DIRECT Pojišťovny a společnosti Ipsos.

Sdílet

Počtem najetých kilometrů se mohou Češi směle porovnávat s tak „vášnivými“ řidiči jako jsou například Britové. Podle obdobného průzkumu zveřejněného v r. 2007 britským ministerstvem dopravy, najezdí britští řidiči služebními vozy týdně cca 605 km (19 600 mil ročně), na služební cesty však z toho připadá pouze 40 %. Soukromými vozy pak Britové najezdí týdně cca 260 km (8 400 mil ročně).

V ČR bylo v prvním pololetí letošního roku zaregistrováno v kategorii osobních a malých užitkových vozidel celkem 92 100 nových vozů. Jedním z klíčových faktorů, které řidiči při jejich výběru a koupi zvažovali, byla spotřeba pohonných hmot. Celých 9 % řidičů považuje dokonce výši spotřeby pohonných hmot za vůbec nejdůležitější faktor, který ovlivňuje jejich rozhodování o koupi. Dalších 39 % pak považuje spotřebu za jeden z nejdůležitějších faktorů při výběru nového vozu.

Nemalou pozornost věnují řidiči i dalším úsporám spojeným s provozem vozidla. Drtivá většina řidičů (93 %) se preventivně snaží udržovat auto v dobrém technickém stavu a zbytečným výdajům na provoz tak předcházet. Mnohem větší pozor si dávají řidiči i na styl jízdy. Vyhýbají se stylu jízdy „brzda-plyn“ (76 %), dodržují optimální rychlost (75 %) a 52 % řidičů dokonce kontroluje, zda ve svém autě nepřeváží zbytečné věci.

„Větší citlivost řidičů na cenu se projevuje nejen při pořizování vozidla, ale také při nákupu produktů a služeb souvisejících s

jeho provozem, včetně pojištění. Právě cena bude jedním z hlavních parametrů, na které se budou řidiči sjednávající letos na podzim nové pojištění soustředit,“ komentuje výsledky výzkumu Ján Čarný, generální ředitel DIRECT Pojišťovny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).