Hlavní navigace

Česku se loni narozdíl od světa vyhnuly větší živelní katastrofy

Požáry, záplavy, vichřice, ale i výbuchy a pád letadla – to vše byly živelní události, se kterými se během loňského roku setkali majitelé nemovitostí pojištění u ČSOB Pojišťovny. „Na rozdíl od světa sice rok 2004 v České republice nebyl z hlediska počtu a rozměru živelních událostí nijak výjimečný, přesto však naši likvidátoři vyřizovali všechny typy škod, které u majetkového pojištění připadají v úvahu, s výjimkou zemětřesení,“ říká ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Jaroslav Král.

Sdílet

Jen za škody z pojištění rodinných domů a domácností vyplatila ČSOB Pojišťovna loni svým klientům více než 83 milionů korun, z této částky přitom přes 55 milionů korun připadalo na škody způsobené záplavami a povodněmi. Tato vysoká suma byla ještě do určité míry ovlivněna dobíhajícími výplatami komplikovaných pojistných událostí z katastrofálních povodní v roce 2002. Za ně ČSOB Pojišťovna uhradila celkem, ze všech druhů pojištění, téměř 1,8 miliardy korun. Na dalších místech z hlediska objemu výplat se v loňském roce umístily požární škody, za něž ČSOB Pojišťovna vyplatila majitelům domů a domácností více než devět milionů korun, a škody způsobené vichřicemi s plněním převyšujícím 3,5 milionu korun.

Největší kumulace živelních škod připadla loni jednak na červenec, kdy klienti nahlásili vysoký počet „typicky letních“ škod z požárů souvisejících často i s úderem blesku a ze záplav spojených s přívalovými dešti, jednak na listopad, kdy republiku opakovaně postihly ničivé vichřice.

Z celkového pohledu byl však loňský rok naštěstí pro Českou republiku a celou Evropu relativně příznivý, nebyly zde zaznamenány žádné velké živelní katastrofy, uvedl Král. To ostře kontrastuje se situací na celém světě, pro nějž byl rok 2004 nejčernějším rokem pojišťovací historie. Celkové pojištěné škody ze živelních katastrof přesáhly podle odhadů zajišťovny Munich Re 40 miliard dolarů a v porovnání s rokem 2003 byly téměř trojnásobné, celkové hospodářské škody jsou odhadovány dokonce na 130 miliard dolarů.

V seznamu loňských přírodních katastrof s nejvyššími pojištěnými škodami (viz příl. 1) figurují na prvních místech čtyři hurikány, které v srpnu a září krátce po sobě zasáhly Karibskou oblast a jihovýchod USA, a tajfuny, které vyvolaly obrovské škody v západním Pacifiku, především v Japonsku a Jižní Koreji. Největší katastrofou nejen loňského roku všakbylo zemětřesení a následné tsunami, které 26. prosince postihlo jihovýchodní Asii a které si vyžádalo nejkrutější daň – více než 225 000 životů.

Kateřina Hamerská
tisková mluvčí ČSOB Pojišťovna, a. s. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).