Hlavní navigace

České dráhy rozšiřují příjem plateb v Eurech

Platit železniční jízdenky v Eurech bude snadnější. České dráhy v těchto dnech začaly rozšiřovat platby v evropské měně z přibližně 50 nejfrekventovanějších stanic na většinu pokladen vybavených zařízením pro elektronický výdej jízdenek. Zároveň se zavádí možnost platit jízdenky v Eurech také ve vlaku u průvodčího, který má přenosnou elektronickou pokladnu. Od prosincové změny jízdního řádu tak půjde platit Eurem ve všech vlacích.

Sdílet

Platba jízdenek a rezervací v Eurech byla možná již delší dobu na vybraných asi 50 stanicích, kde byly označené přepážky symbolem €, říká ředitelka odboru provozu osobní dopravy Luďka Hnulíková a vysvětluje aktuální změnu: V současné době však přecházíme na plošný příjem plateb v Eurech na stanicích a ve vlacích, kde je náš personál vybavený elektronickými výdejními systémy. V praxi to bude znamenat, že cestující může zaplatit v Eurech mezinárodní i vnitrostátní jízdenky ve většině pokladních přepážek a také u většiny průvodčích přímo ve vlaku. Výjimka se týká stanic, kde jízdenky prodávají také výpravčí.

Plné zavedení příjmu Eur v osobních pokladnách a ve vlacích bude trvat několik nadcházejících týdnů. Samozřejmostí je školení personálu z rozpoznání platidel, které zahrnuje také výuku ochranných prvků. Bez takového školení není možné Eura bezpečně přijímat. Osobní pokladny, ve kterých je již zaveden příjem plateb v Eurech, jsou označovány žluto-modrým symbolem €.

Protože většina cen jízdného a rezervací je stanovena v Kč, budou na Eura přepočítána podle zvlášť vyhlášeného kurzu, jak doplňuje Luďka Hnulíková: Přepočítávací kurz mezi Kč a Euro pro platby u ČD vyhlašuje generální ředitelství a je zveřejněn v Přepravním a tarifním věstníku a na webových stránkách Českých drah. Postup je tedy shodný s platbou Eury např. v supermarketech, kde je vyhlášený příslušný směnný kurz. Pouze u mezinárodních jízdenek, kde je cena uvedena i přímo v Eurech, se přepočet nedělá a cestující zaplatí cenu v Eurech přímo uvedenou na jízdence nebo rezervačním dokladu. Luďka Hnulíková ještě upozornila, že nejmenší přijímanou nominální hodnotou je mince 1 Euro a platby není možné provádět eurocenty. Také případný návratek při platbě Eury se podobně jako u jiných obchodníků provádí obvykle v Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).