Hlavní navigace

České aerolinie mají nejvyšší pravidelnost odletů v Evropě

České aerolinie mají nejvyšší pravidelnost letů v Evropě. V loňském roce společnost skončila na prvním místě v žebříčku pravidelnosti letů mezi 26 nejvýznamnějšími leteckými společnostmi sdruženými v Asociaci evropských aerolinií (AEA). Toto prestižní umístění přitom společnost dosáhla v měření podle parametru „Odlety na čas“, který může na rozdíl od statistiky příletů letecká společnost z větší části ovlivnit.

Sdílet

„České aerolinie se zaměřily na zvyšování pravidelnosti letů, protože se jedná o jeden z hlavních parametrů, který oceňují cestující. Především pro business klientelu je pravidelnost velmi významným faktorem, podle kterého si vybírají leteckou společnost,“ řekl viceprezident pro letový provoz Jan Janík.

České aerolinie, stejně tak jako další letecké společnosti sdružené v Asociaci evropských aerolinií, dlouhodobě sledují parametr odletů na čas (odlety se zpožděním do 15 minut), který může letecká společnost z větší části ovlivnit. Odlet se zpožděním do 15 minut je přitom považován za odlet na čas, protože časy v letovém řádu obsahují plánovaně minimálně 15minutovou rezervu na pojíždění letadla před vzletem nebo po přistání i na případné zdržení za letu. Částečně se dá zpoždění u dlouhých letů eliminovat také rychlostí letu. Naproti tomu na pravidelnost příletů má výrazný dopad řada vlivů jako je počasí, trať letu, kterou lince přidělí řízení letového provozu nebo přetíženost letových cest. Žádný z těchto parametrů již letecká společnost nemůže ovlivnit.

„Českým aeroliniím se v posledních letech daří soustředěným úsilím zlepšovat své umístění v žebříčku pravidelnosti odletů,“ řekl k dosaženému výsledku generální tajemník AEA Ulrich Schulte-Strathaus. „Za pět let se tak České aerolinie v žebříčku odletů vyšplhaly z dolní části tabulky až na její vrchol,“ dodal.

Zatímco v roce 2003 se České aerolinie v žebříčku pravidelnosti letů AEA sestaveném podle parametru „odlety se zpožděním do 15 minut“ pohybovaly na 20. příčce, v roce 2004 a 2005 byly již na 6. místě. V roce 2006 skončily za první pololetí na 4. místě, za celý rok pak obsadily druhou příčku. V pololetí roku 2007 pak České aerolinie obsadily nejvyšší pozici a udržely ji i v hodnocení za celý rok 2007.

Celkem České aerolinie loni vypravily 74 400 odletů z Prahy a zahraničních destinací. Nyní nabízejí České aerolinie spojení do 108 destinací ve 43 zemích světa.

I pokud jde o odlety na čas, může letecká společnost ovlivnit jen část zpoždění například urychlením přípravy letadla na další let v případě zpoždění předchozího příletu. Nejčastějším důvodem zpoždění je ale i na odletu přeplněný vzdušný prostor, bezpečnostní kontroly na letištích či špatné počasí. Naopak technické potíže letadel Českých aerolinií se podílejí na zpoždění jen v zanedbatelném počtu případů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).