Hlavní navigace

Česká pojišťovna vloni odhalila podvody za více než čtvrt miliardy korun

Česká pojišťovna odhalila v loňském roce 739 případů pojistných podvodů a uchránila tak na pojistném plnění 264 milionů korun. V roce 2006 to bylo 1175 případů za 310 milionů korun. Největší část připadá na pojištění motorových vozidel (137 milionů korun) a pojištění majetku (118 milionů korun). Zbytek pak připadá na pojištění přepravy a osob. Meziročně nižší částka odhalená detektivy ČP, je ovlivněna charakterem škod, které evidovala Česká pojišťovna v uplynulých dvou letech. V roce 2006 totiž měly téměř 70 milionů korun na svědomí pojistné události způsobené tíhou a sesuvem sněhu a následnými záplavami.

Sdílet

„Předloňská kalamita se rozprostřela do několika měsíců a někteří lidé tak měli dostatek času přemýšlet o tom, jak vyrobit falešnou nebo nadhodnocenou pojistnou. Loňský rok byl sice také poznamenán masivní živelnou událostí v podobě orkánu Kyrill, ale ten díky rychlosti úderu nepřinesl výrazný nárůst pojistných podvodů či pokusů o ně,“ vysvětluje vrchní ředitel úseku vyšetřování a vnitřního auditu České pojišťovny Pavel Východský. Objem zachráněných finančních prostředků k charakteru a počtu škod tak podle něho má stále vzestupný trend a očekává, že bude stoupat i nadále, ale již ne tak dramaticky.

Do budoucna se však podle odborníků České pojišťovny bude měnit poměr odhalených pojistných podvodů před výplatou pojistného plnění a po ní. „Vytvořili jsme speciální týmy v likvidaci, které se zabývají filtrováním některých podezřelých událostí, takže dokážeme pojistné podvody odhalit už v samotném zárodku,“ doplňuje P. Východský. Často se pak pojišťovna vrací k podezřelým případům a dává je do souvislosti s těmi novými. Tam, kde se dříve podvodné jednání prokázat nepodařilo, se v nových souvislostech objevuje.

Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 2 roky. Pokud však škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).