Hlavní navigace

Česká pojišťovna v kalamitních obdobích řešila téměř 55 tisíc pojistných událostí

[Tisková zpráva] Rok 2010 přinesl klientům České pojišťovny jedno z nejvyšších množství kalamitních škod v historii.

Sdílet

Pokud se loňské přírodní pohromy sečtou dohromady, přesahují počet pojistných událostí ze záplav roku 2002 (tehdy to bylo 53 tisíc). Aktuálně za rok 2010 se počet kalamitních škod vyšplhal téměř k hranici 55 tisíc a pojistné plnění za čtyři kalamity překračuje 2,3 miliardy korun.

Kalamity roku 2010

• Tíha sněhu (leden až březen) – nahlášeno cca 24 500 pojistných událostí.

• Povodně (květen, Morava) – nahlášeno cca 11 500 pojistných událostí.

• Povodně (srpen, severní Čechy) – nahlášeno cca 6 600 pojistných událostí.

• Krupobití (srpen, Praha a střední Čechy) – nahlášeno cca 12 000 pojistných událostí.

Pokud jde o příčiny živelných škodních událostí v roce 2010, tak polovina jich vznikla v důsledku tíhy sněhu nebo námrazy a o zbývající polovinu se zhruba stejným dílem dělí krupobití, povodeň a záplava.

Co do počtu událostí byla tou nejrozsáhlejší kalamita z tíhy sněhu. Jen za období od ledna do března 2010 nahlásili klienti České pojišťovně 24,5 tisíc škod, což v porovnání se srovnatelným obdobím roku 2009 představovalo více než čtyřnásobný nárůst. K nejpostiženějším oblastem patřila severní Morava, střední Čechy a také Praha. Nejčastěji klienti hlásili škody na střešních krytinách, konstrukcích a okapových systémech, které roztrhal sníh spolu s mrznoucím deštěm. Řadu škod měly na svědomí také spadlé stromy a dráty elektrického vedení.

Zima se pak opět důrazně ozvala na konci listopadu a v průběhu prosince loňského roku, kdy sníh v krátké době a opakovaně doslova zasypal celou Českou republiku. Nejvíce škod měla Česká pojišťovna v souvislosti se sněhem v prosinci hlášeno z pojištění motorových vozidel. Šlo o téměř 20 000 pojistných událostí za stovky miliónů korun, což v meziročním srovnání představovalo 20% nárůst. Automobily klientů za nepříznivých podmínek utržily převážně menší škody s průměrnou výší kolem 30 000 Kč. Tato částka odpovídá rozsahu poškození vozidel, ke kterému právě kvůli sněhové pokrývce silnic dochází (např. pomačkané plechy, nárazníky a poškozené disky kol, zničená zpětná zrcátka a odřené boky vozidel při vzájemném míjení na zúžených silnicích apod.).

Přestože prosincová sněhová kalamita postihla nejvíce motoristy, sníh útočil také na majetek a zdraví občanů. V prosinci 2010 bylo České pojišťovně klienty hlášeno přes 1 300 pojistných událostí z pojištění majetku občanů. Tyto pojistné události byly primárně způsobeny tíhou sněhu nebo námrazy. Nejčastěji šlo o poškozené střešní krytiny a průměrná výše těchto majetkových škod se pohybovala kolem 16 000 Kč. České pojišťovně bylo z území celé ČR v roce 2010 hlášeno také přes 1 200 úrazů chodců, kteří upadli na neupravených chodnících. Dá se však očekávat, že počet hlášených úrazů tímto číslem nekončí a bude ještě dále narůstat. Tyto pojistné události jsou totiž mnohdy hlášeny se zpožděním, a to i několika týdnů či měsíců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).